Petice za propuštění Čecha Jaška, kterého vězní v Súdánu, má už 400 tisíc podpisů

ČTK ČTK
17. 2. 2017 13:10
Petice, která bojuje za propuštění Čecha Petra Jaška ze súdánského vězení, nasbírala více než 400 tisíc podpisů z celého světa. Zabývat se jí nyní bude tamní vláda i OSN. Jaška zadržela súdánská policie v roce 2015, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě a chtěl pomáhat místním křesťanům. Soud ho ale obvinil hned z několika trestných činů a podle české diplomacie si má odsedět 20 let ve vězení.
Súdán – ilustrační foto.
Súdán – ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bratislava - Na 400 000 lidí z celého světa podepsalo petici na záchranu českého občana Petra Jaška, kterého súdánský soud koncem ledna poslal na více než 20 let do vězení za špionáž a protistátní činnost.

Petice organizace CitizenGo je adresovaná Vysokému komisaři OSN pro lidská práva, jehož úřadu již byla předána, a súdánské vládě. ČTK to sdělila slovenská odbočka mezinárodní organizace CitizenGO.

Jašek, kterého súdánská policie zadržela v roce 2015, byl podle české diplomacie na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Úřady proti němu a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi trestných činů.

Zatímco česká diplomacie sdělila, že Jašek byl odsouzen k úhrnnému trestu 20 let odnětí svobody, Jaškův obhájce Umar Farúk řekl, že jeho klient dostal 24 let vězení. Soud ho podle advokáta uznal vinným z vniknutí do země bez víz, ze špionáže, z pořizování snímků ve vojenských zónách a z vyvolávání nenávisti mezi komunitami.

Organizace CitizenGo uvedla, že Jaška odsoudili k 23 letům a šesti měsícům vězení. Součástí trestu je podle ní i pokuta 100 000 súdánských liber (téměř 400 000 Kč).

Organizace Release International k případu již dříve řekla, že policie čtveřici stíhá za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.

 

Právě se děje

Další zprávy