Ministerstvo zahraničí se snaží dostat ze Súdánu zadrženého Čecha, hrozí mu přísný trest

ČTK ČTK
3. 3. 2016 18:38
Čeští diplomaté jednají o vydání Čecha zadrženého v Súdánu, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí. Dvaapadesátiletý Petr Jašek je ve vězení v Súdánu od začátku prosince. Do Súdánu odjel pomáhat tamějším křesťanům, zadržen byl mimo jiné kvůli nelegálnímu překročení hranice s Jižním Súdánem. Pokud se jeho transport do Česka nepodaří, čeká ho soud, který by pravděpodobně vyústil v poměrně přísný trest.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Česká diplomacie intenzivně jedná o případu Čecha zadrženého v Súdánu. Sdělila to mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Konkrétní informace o případu ministerstvo nechce sdělovat. Podle zdroje ČTK obeznámeného s případem je snahou české diplomacie dostat muže do České republiky.

Ministerstvo případ řeší přibližně čtvrt roku. Podle Lagronové se vedou intenzivní jednání na několika frontách. Kromě vzájemné komunikace ministerstev se věci věnuje také súdánský velvyslanec v Praze. Přímo na místě působí budoucí český honorární konzul. "Pomáhá nám i zastupitelský úřad v Káhiře a využíváme také zastoupení Evropské unie v Súdánu," doplnila Lagronová. Cílem diplomatů je domluvit přesun Petra Jaška zpátky do Česka.

V súdánském vězení Jaška několikrát navštívil pracovník českého ministerstva."Donesl mu nějaké věci a vitamíny. Situaci celkem zvládá, je v pořádku," sdělila Lagronová. Ministerstvo Jaškovi nabízí, že mu na místě zprostředkuje právníka. Tuto formu pomoci vězněný misionář zatím nepřijal.

Dvaapadesátiletý Jašek je v súdánském vězení od začátku prosince, jako první o jeho zadržení informoval deník Mladá Fronta Dnes (MfD). Do Súdánu odjel pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. Podle zjištění ČTK proti němu bylo vzneseno několik závažných obvinění, která ovšem nesouvisí s jeho misionářskou činností. Jedním z nich je nelegální překročení hranice mezi Súdánem a Jižním Súdánem.

Pokud se nepodaří Jaška dostat do Česka, čeká ho soud. Pravděpodobně by se měl odehrát v průběhu března. Vzhledem k tomu, že součástí súdánského právního řádu jsou i prvky islámského práva šaría a křesťané tam čelí tvrdému útlaku, lze očekávat, že trest bude přísný, nikoli ale trest smrti.

MfD uvedla, že Jašek v Súdánu natáčel svědectví o pronásledování křesťanů. Klíčovým důkazem proti němu má být videonahrávka, na níž popálený muž mluví o násilnostech muslimů vůči křesťanům.

 

Právě se děje

Další zprávy