Česko má trezorový film, byl natočen za státní peníze

Pavel Baroch
30. 11. 2011 5:00
Proč je snímek za stovky tisíc v nemilosti? Vyšší úředník rozhodl, že jde o propagandu
Foto: Ludvík Hradilek

Vimperk - Vedení Národního parku Šumava uložilo do trezoru vědecko-populární film Silva Gabreta - Jak se rodí šumavský horský les, který si tato instituce před časem objednala a zaplatila za něj stovky tisíc korun.

Film, který získal cenu studentské poroty na letošním ročníku ekologického festivalu Ekofilm a další ocenění přivezl i ze slovenského Agrofilmu, se svým vyzněním nehodí do koncepce, kterou na Šumavě prosazuje nynější vedení parku.

"Přes řemeslnou preciznost a filmovou zručnost režiséra filmu představuje film nástroj propagandy jednoho křídla vědecké obce," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí parku Pavel Pechoušek, proč se nynější vedení k úspěšnému snímku nezná.

Na filmové festivaly tak nyní půlhodinový snímek přihlašuje jeho autor - filmař Ivan Stříteský.

V hlavní roli Miko

Průvodcem filmu je ekolog a exministr životního prostředí Ladislav Miko, který v současnosti zastává vysokou funkci v Evropské komisi v Bruselu. Za účinkování ve filmu nedostal ani korunu, pracoval na něm zadarmo.

Miko ve snímku hovoří o významu přirozeného vývoje lesa v nejvzácnějších místech Šumavy, o struktuře lesní půdy a jejím vlivu na zmírňování povodní, ale třeba také o dřevu jako obnovitelné surovině nebo o potenciálu šumavské přírody pro turisty. Přímo v šumavských lesích pak vysvětluje a dokazuje i to, proč by se na vybraných místech nemělo zasahovat proti kůrovci.

Foto: skyfilm.cz

A to je v přímém rozporu s tím, co plánuje a z části už uskutečňuje nové vedení parku v čele s Janem Stráským. Podle něho je nutné postavit proti kůrovci na Šumavě motorové pily.

"Obhajuje něco jiného, než my teď děláme. Ten film je jednostranný," řekl Aktuálně.cz Stráský. Na přímou otázku připustil, že se na něj ještě může podívat. "Ale nebudeme to ukazovat jako náš názor," dodal Stráský.

Je to nástroj propagandy

Mluvčí parku Pavel Pechoušek uvedl, že se o distribuci filmu vedla už na začátku roku diskuse. Nakonec správa parku rozhodla, že film nenabízí celistvý přístup na obnovu a fungování šumavského lesa.

"Reprezentuje pouze jeden názor a nedává prostor k diskusi. Nabízí nevyvážená posouzení a závěry, o kterých jsme přesvědčeni, že nemohou být reprezentativním materiálem Národního parku Šumava," konstatoval Pechoušek. 

Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, který se šumavskými lesy zabývá dlouhodobě, se po filmu sháněl v létě přímo na Šumavě. "Ptal jsem se na něj v informačním centru na Kvildě. Řekli mi, že k nim ještě nedorazil," řekl Aktuálně.cz Bláha.

Nechte les na pokoji, poradí si sám

Bláha zdůraznil, že film Silva Gabreta - Jak se rodí šumavský horský les nepředstavuje jen určitý názor na šumavské lesy, ale vychází z vědeckých poznatků.

"Tento film ilustruje, jak fungují přírodní procesy při samovolné obnově lesa," uvádí se na obalu filmu, který se Aktuálně.cz podařilo získat.

"Rozpínavost člověka zahnala původní evropskou přírodu do maličkých fragmentů v rezervacích. Proto je na místě trocha pokory před téměř neuvěřitelnou schopností přírody obnovit a udržovat samu sebe," stojí dále na obalu.

Pomáhali i experti ze Šumavy

Bývalý ředitel šumavského parku František Krejčí uvedl, že plán na natočení vědecko-populárního filmu vznikl v době úřednické vlády Jana Fischera. Podobné naučné filmy se točily i dříve.

Podle Krejčího park původně plánoval, že snímek od filmaře Stříteského bude rozdávat do škol, nabízet v informačních střediscích národního parku nebo poskytovat politikům.

Dokonce se plánovalo, že se dokument natočený i v anglické a německé verzi, bude promítat v rámci oslav 20. výročí založení parku.

"Je to škoda, ten film je skutečně podařený, moc se mi líbí," řekl Aktuálně.cz Krejčí. Dodal, že na vzniku filmu se podílel i jeho předchůdce v čele parku Alois Pavličko a další šumavští odborníci. Píseň k filmu složil Dan Bárta.

Nechceme přilévat olej do ohně

Filmař Ivan Stříteský uvedl, že cílem vědecko-populárního snímku nebylo prohloubit spor mezi zastánci kácení šumavských smrků a jejich odpůrci.

"Je to určitý pohled na lesy na Šumavě, smyslem bylo přispět ke komunikaci o šumavské přírodě, nikoli přilévat olej do ohně," řekl Aktuálně.cz Stříteský.

Dodal, že film se i přes nezájem národního parku, který si ho objednal, daří postupně rozšiřovat. Dostali ho poslanci z výboru pro životní prostředí, před pár týdny zase 118 učitelů z Jihomoravského kraje na akci brněnské Lipky - školského zařízení pro environmentální vzdělávání.

"Zkusíme podobnou cestou oslovit i pedagogy z Plzeňského a Jihočeského kraje. Když budou mít pedagogové v Pošumaví zájem, pořad obdrží," řekl Aktuálně.cz Stříteský. Film je možné pro výukové účely objednat na internetové adrese Stříteského studia

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy