Bránili černým stavbám na Šumavě, teď dostali výpověď

Pavel Baroch
21. 9. 2011 13:37
Ředitel parku Stráský tvrdí, že nejde o mstu, ale o vynucenou úsporu státních peněz
Nepovolená stavba v Prášilech.
Nepovolená stavba v Prášilech. | Foto: Ludvík Hradilek

Prášily - V šumavských Prášilech, Horské Kvildě a ve Filipově Huti jsou rozestavěné tři černé stavby. Od národního parku nedostaly potřebná povolení, protože se jejich majitelé nedrželi schválených projektů a velkorysé budovy až dvojnásobně rozšířili.

Pracovníci šumavského parku, kteří odmítali stavby dodatečně povolit, teď od ředitele Jana Stráského dostali spolu s dalšími svými kolegy výpověď.

Mezi čtrnácti propuštěnými je i dlouholetý pracovník parku a někdejší ředitelův náměstek Tomáš Hlavatý a jeho blízká spolupracovnice Eliška Priharová. Právě oni odmítli zmiňované černé stavby posvětit.

"Myslím, že to může být důvodem našeho propuštění," řekl Aktuálně.cz Hlavatý. Poznamenal ovšem, že na to nemá žádný věcný důkaz. Oficiálně bylo jeho místo zrušeno pro nadbytečnost.

Nemáme peníze na mzdy, tvrdí park

Vedení šumavského parku uvedlo, že jediným důvodem, proč se muselo rozloučit s některými svými zaměstnanci, jsou finanční úspory. "Propouštění se netýká jen nás, ale všech státních zaměstnanců," řekl Aktuálně.cz mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Dodal, že podle nařízení ministra životního prostředí Tomáše Chalupy musí Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava snížit do tří let počet zaměstnanců o třetinu, přičemž nyní pracuje na správě více než 300 lidí.

"Propustit budeme muset 90 až 95 lidí," uvedl Pechoušek. "Nyní řešíme, jací lidé to budou a z jakých sekcí správy parku. V první vlně to odnesli lidé ze státní správy, vědecké části a vnitřního úseku."

Další vlna propuštění se chystá na konci roku. "Pokud bychom nepropustili lidi, tak bychom pro ty, co tu zůstanou, neměli od ledna peníze na mzdy," konstatoval mluvčí Pechoušek.

Šumavské Černé jezero.
Šumavské Černé jezero. | Foto: Pavel Baroch

"Na mzdy dostáváme příspěvek od státu, jsme příspěvková organizace. Příspěvek na příští rok bude nejnižší za poslední roky. Jiný zdroj na mzdové prostředky nemáme," dodal mluvčí.

Je to úplná paralyzace

Z oddělení státní správy, které se zabývá například územním plánováním, propustil Stráský třetinu zaměstnanců. Z oddělení, které mimo jiné posuzovalo nové stavby v chráněném území, musí ze tří lidí odejít dva.

"Je to úplná paralyzace," konstatoval Hlavatý. Dodal, že tlak na dodatečné povolení tří černých staveb v Prášilech, Horské Kvildě a ve Filipově Huti byl v poslední době značný.

Nejde přitom o žádné horské chaty. V Prášilech je rozestavěné relaxační centrum, v Horské Kvildě farma a v Kubově Huti rozsáhlý rodinný dům.

Jde i o povolování dalších staveb

"To evidentně není náhoda, že dostali výpověď právě pracovníci, kteří bránili černým stavbám," řekl Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který se situací na Šumavě dlouhodobě zabývá.

Dodal, že nejde jen o tyto tři objekty, ale i o další stavby v budoucnosti. "Už teď byla státní správa v parku personálně poddimenzovaná," řekl Bláha.

Podle Bláhy se může stát, že zbývajícím pracovníkům nezbude nic jiného než žádosti o nové stavby mechanicky povolovat, protože nebudou mít čas na bližší prověřování.

Pochvala pro propuštěné úředníky

"Cílem tohoto propouštění je evidentně zejména odstranění nepohodlných lidí a názorů," soudí rovněž Jakub Hruška, předseda Stínové vědecké rady Národního parku Šumava.

Připomněl, že státní správa národního parku, z níž musí odejít třetina zaměstnanců, byla po loňské kontrole oceněna ministerstvem životního prostředí.

Ředitel šumavského národního parku Jan Stráský.
Ředitel šumavského národního parku Jan Stráský. | Foto: ČTK

"Ve srovnání s výsledky prověrek provedených u správ chráněných krajinných oblastí se sekce Správa Národního parku Šumava řadí kvalitou výkonu státní správy na prvé místo," uvádí se v loňském protokolu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Není to žádná msta

Minimálně jeden z majitelů - Václav Hodan, který postavil bez platného povolení dům ve Filipově Huti - se už na jaře osobně sešel s ředitelem Šumavského národního parku Janem Stráským.

Ten následně v televizním pořadu "Nedej se" uvedl, že o podobných záležitostech s povolováním nových objektů je ochoten jednat v době, kdy se má stavět, a nikoli když už je stavba prakticky dokončena, jako je tomu v Kubově Huti.

Jenže pracovníci, kteří odmítali stavby dodatečně zlegalizovat, teď musí odejít. Na přímou otázku, zda skutečným důvodem propuštění není to, že někteří pracovníci nechtěli povolit černé stavby nebo nesouhlasili s rozhodnutími současného vedení parku, mluvčí Pavel Pechoušek odpověděl:

"Rozhodně nejde o žádnou mstu nebo něco podobného. Lidi, kteří musí z parku odejít, si vytipovali náměstci, jejich nadřízení."

Rys ostrovid na Šumavě.
Rys ostrovid na Šumavě. | Foto: Václav Hřebek, NP Šumava

Park ušetří miliony

Vedení šumavského parku uvedlo, že propuštěním ušetří více než 5,3 milionu.

Stínová rada šumavského parku se obává, že za úsporami se skrývá odstranění neloajálních úředníků a cílená likvidace odborníků, jimž není lhostejné překrucování pravidel ochrany přírody v parku. Pro nadbytečnost dostali výpověď i 3 pracovníci oddělení vědy a výzkumu, kteří pracovali například na monitoringu velkých savců nebo ochraně a revitalizaci rašelinišť.

"Propouštěním těchto pracovníků je ohrožena kontinuita dlouhodobého výzkumu a nezbytného biomonitoringu. Vzhledem k tomu, že pracovníci oddělení vědy a výzkumu si na svou práci částečně vydělávají vlastními výzkumnými projekty, je nepravděpodobné, že by park ušetřil finance zrušením vlastního výzkumu a jeho zadáním externí firmě," uvedla stínová rada parku ve svém prohlášení.

Ochrana přírody není ohrožena, říká park

Park od nástupu ředitele Stráského přijal několik nových zaměstnanců, například tiskového mluvčího, vedoucího odboru Správy Národního parku a CHKO Šumava nebo referenta obchodního oddělení.

Národní park platí měsíčně 150 tisíc korun PR agentuře Bison & Rose mimo jiné i za to, aby na veřejnosti obhajovala současné kroky vedení národního parku.

Národní park odmítá, že by odchodem vybraných pracovníků utrpěla ochrana přírody. "Na správě zůstávají například další tři zoologové. Jeden se specializuje na bezobratlé a dva na obratlovce," dodal mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy