Česko má svého dinosaura. Jmenuje se Burianosaurus a jinde na světě nežil, věří vědci

Jan Menšík ČTK Jan Menšík, ČTK
25. 9. 2017 16:02
Před 14 lety byla na Kutnohorsku nalezena dinosauří kost. Tým odborníků pod vedením paleontologa Daniela Madzia ve své nové studii tvrdí, že patří dosud neznámému druhu. Výsledek výzkumu vědci publikovali ve vědeckém časopise Journal of Systematic Palaentology. Dříve nebyli schopni určit, zda jde o nový druh, ale další poznatky to později umožnily. Českého dinosaura, který žil před 94 miliony let na našem území, pojmenovali Burianosaurus augustai.
Burianosaurus augustai, druh objevený v Česku.
Burianosaurus augustai, druh objevený v Česku. | Foto: Edyta Felcyn, Creative commons

Praha - Dinosauří stehenní kost, která byla před 14 lety nalezena na Kutnohorsku, patřila dosud neznámému živočišnému druhu. Dostal jméno Burianosaurus augustai a byl jedním ze skupiny Ornithopodů, tedy býložravých dinosaurů, kteří mají nohy podobné ptačím. Výsledky svého zjištění zveřejnil tým vědců pod vedením paleontologa Daniela Madzia v odborném časopise Journal of Systematic Palaentology, informoval Martin Mazuch z Ústavu geologie a paleontologie Univerzity Karlovy, který se na výzkumu kosti podílel.

"Ta kost má spoustu výběžků a podle nich či obecně znaků na té kosti jsme ji mohli porovnat s kostmi dalších známých dinosaurů. Poté bylo jasné, že ta kost je unikátní, respektive jsou tam znaky, které se v různých jiných kombinacích vyskytují u jiných dinosaurů, proto bylo možné toho našeho pojmenovat," popsal postup paleontolog Daniel Madzia, vedoucí vědeckého výzkumu.

Dinosaurus nese jméno podle českého malíře Zdeňka Buriana a paleontologa Josefa Augusty. "Vždy jsem byl fanouškem Zdeňka Buriana a vyrostl jsem na něm, takže pro mě to byla samozřejmá věc, pojmenovat nového dinosaura po něm. A Josef Augusta s ním spolupracoval, takže mi to přišlo smysluplné," osvětlil název Madzia.

Téměř 40 cm dlouhá levá stehenní kost je stará přibližně 94 milionů let a pochází z období rané fáze pozdní křídy. To vědci určili na základě stáří bezobratlých živočichů, kteří se na kosti vyskytovali. Madzia upřesnil, že český dinosaurus žil o 30 milionů let dříve než známý Tyranosaurus Rex. 

Burianosaurus augustai je zástupcem rané předevoluční větve ptákopánvých dinosaurů s názvem Ornithopoda. Přiblížil tedy vznik těchto druhů dinosaurů. "Můžeme mít hypotézy, jakým způsobem dinosauři migrovali, ale u těch primitivnějších Ornithopodů zatím bohužel nevíme, proč takhle migrovali a proč se zrovna u nás našel jeden z nich," řekl Madzia.

"Šlo o ostrovní druh, který žil izolovaně. Jižní Čechy a část Německa totiž tvořily v křídě jeden ostrov," uvedl Mazuch. Madzia doplnil, že tělo dinosaura po smrti muselo být nějakou dobu unášeno mořem, protože se na kosti našly známky zubů žraloků. 

Kost nalezl 18. listopadu 2003 v lomu poblíž Mezholez lékař Michal Moučka. "Je to jediný druh Burianosauruse augustaie. Nikde jinde se pozůstatek stejného dinosaura nenašel, jen podobného," řekl Mazuch. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy