Praha - Filipojakubská noc se kvapem blíží. Svátek "pálení čarodějnic" je tradičně spojen se zapalováním ohňů a opékáním buřtů, ale také se zvýšeným počtem požárů.
Území celé České republiky celý víkend provázela tropická vedra, která na jižní a východní Moravě způsobila rozsáhlé požáry.
A stejné nebezpečí hrozí i v pondělí. ČHMÚ již vydal výstrahu, která platí pro celé území České republiky od 11 hodin dopoledne do odvolání.
Vesnice v oblastech na Olomoucku, Frýdecko-Místecku, Prostějovsku a Novojičínsku, které byly o víkendu zasaženy požárem, však žádná speciální opatření neplánují a čarodějnický rej se tak u nich odehraje bez omezení, přestože ve dvou oblastech stále hoří. Vše ovšem budou hlídat hasiči.
"U nás je sucho a bezvětří, žádná speciální opatření však neplánujeme. Pálení je řádně nahlášeno, hasiči budou v pozoru," řekla Jitka Holoubková z Vilémova, kde o víkendu hořelo asi šest hektarů lesa.
Čarodějnické desatero:
- Pálení nahlaste hasičům.
- Vyberte vhodné místo, vzdálené od budov. Pozor na suchou trávu!
- Vatra by měla být dostatečně stabilní.
- Mějte připravené hasicí prostředky.
- Na rozdělání ohně nepoužívejte hořlaviny, mohlo by dojít k potřísnění a následnému vznícení oděvu.
- Oheň nepřeskakujte.
- Nevhazujte do něj pyrotechnické výrobky, ani pneumatiky a další materiály, které tam nepatří.
- Při silném větru oheň nerozdělávejte.
- Děti musí být v doprovodu dospělé osoby.
- Nenechávejte oheň bez dozoru, po uhašení vše zkontrolujte, popel zasypte hlínou nebo pískem.
"Na čarodějnice jsme připraveni, na vše budou dohlížet hasiči, tak jako vždy. Auta jsou umyta, napojena a vyčkávají. Snad je ale nepoužijeme," řekla Hana Vyskočilová z Dolní Lhoty.
To, že vše budou hlídat hasiči ve standardním počtu, potvrzují i Přemyslovice. "My budeme čarodějnice pálit na hřišti, v bezpečném areálu s pevným ohništěm," uvedla spojovatelka.
Právě v Přemyslovicích hasiči požár sice uhasili, v pondělí ráno se však opět rozhořel.
Hasiči jsou v pozoru
Některé obce však přesto k bezpečnostním rizikům přistupují. Například Staré Hamry, kde shořelo 10 hektarů lesa za miliony korun, žádnou akci neplánují a neplánovaly ji ani loni. Pálení svým občanům ani nedoporučují.
"Lidé vědí, že Hamry tvoří z 95 procent lesy, takže některé aktivity prostě nemůžou dělat," uvedla spojovatelka.
Na večerní pálení čarodějnic se pomalu připravují i samotní hasiči a upozorňují, že právě 30. dubna, bez ohledu na to, zda je extrémní sucho či nikoli, počet požárů prudce stoupne.
"V loňském roce požáry na čarodějnický den způsobily škody za téměř tři miliony korun. Rychlým zásahem hasiči uchránili hodnoty za 6,2 milionu korun," řekla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková.
Podívejte se, jak hasiči o víkendu bojovali s požáry lesů:
Právě proto sestavili hasiči "desatero bezpečného pálení čarodějnic," které by mělo požárům zabránit.
Noc z 30. dubna na 1. května je dle lidové tradice považována za magickou. Na kopcích se dle pověr slétají čarodějnice, navíc se také mají otevírat jeskyně, které odhalí své tajemství a poklady. Tradiční zapalování ohňů je pak oslavou jara a ochranou před zlými duchy a temnými silami.