Oslavy osvobození: Politici na Vítkově, tanky v Plzni, džípy na Náchodsku

Oslavy osvobození: Politici na Vítkově, tanky v Plzni, džípy na Náchodsku
V Plzni v neděli 9. května vyvrcholily čtyřdenní Slavnosti svobody jako připomínka 76. výročí osvobození Plzně americkou armádou.
Vzhledem k protiepidemickým opatřením nahradilo letos tradiční program v ulicích města on-line vysílání studia z Měšťanské besedy.
"Jsem velmi spokojený. Přestože nám současná situace neumožnila velké oslavy, na které jsme všichni zvyklí a za nimiž k nám jezdily desítky tisíc návštěvníků, připomněli jsme si osvobození Plzně důstojně," chválil průběh oslav pro stránky města Plzně zdejší primátor Martin Baxa.
Slavnosti svobody v Plzni patří každoročně k největším oslavám konce druhé světové války v České republice. I letos je narušila pandemie koronaviru a většina programu se přesunula do virtuálního prostředí.
Foto: ČTK
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 5. 2021 20:23
Česko si dnes připomnělo 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově, vzpomínkové akce se odehrály také na jiných místech. Den kapitulace nacistického Německa v roce 1945 slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Podobu vzpomínkových akcí znovu ovlivnila epidemie koronaviru, byť už v menší míře než před rokem. Například jmenování generálů se tehdy na Hradě neuskutečnilo. Ani dnes se ale lidem neotevřely k prohlídce vládní a parlamentní budovy.

Věnce spolu se Zemanem, který byl na vozíku, položili k hrobu Neznámého vojína na Vítkově předsedové Senátu a sněmovny Miloš Vystrčil a Radek Vondráček, vicepremiérka Alena Schillerová, ministr obrany Lubomír Metnar spolu s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou, pražský primátor Zdeněk Hřib a kardinál Dominik Duka. Památku padlých uctili položením věnců také zástupci spolků a válečných veteránů.

Pietní akt se kvůli epidemii konal bez veřejnosti. Všichni účastníci včetně vojáků měli nasazené respirátory. 

Letos se piety neúčastnil kvůli evropskému summitu v Portugalsku premiér Andrej Babiš. Po příletu uctí památku padlých na Olšanských hřbitovech. Už dopoledne tam položili věnce další politici.

Osvobození má sovětskou a americkou stopu. Můžeme si vybrat, jakou půjdeme, řekl Vystrčil

Osvobození podle Vystrčila zanechalo v Česku dvě stopy, sovětskou a americkou. "My máme teď to štěstí, že si můžeme vybírat, jakou cestou půjdeme, a věřím, že to rozhodování zvládneme tak, aby v České republice nadále vládla svoboda a demokracie," řekl novinářům.

Vondráček podotkl, že nebyla samozřejmost, že Česko bylo po válce na straně vítězných států. "Za to vděčíme našim parašutistům, našim letcům, našim vojákům v zahraničí, partyzánům, odbojářům. Spousta jich byla ve věku 18, 20 let a byli připraveni a ochotni položit život," uvedl.

Podle Schillerové je nutné si připomínat, že Češi, Moravané, ale i Slováci bojovali proti nacismu. "Myslím si, že je důležité si uvědomit, že jsme hrdý národ, a kdy jindy než teď, kdy jsme opět v těžké zkoušce. Hrdý národ, který se postavil nacismu a hrdě se postavil i komunismu a teď hrdě zvládá i tuto těžkou situaci," řekla.

Metnar zdůraznil, že válečný konflikt, jako byla druhá světová válka, se už nesmí opakovat. "Chtěl bych také připomenout, že významnou roli při boji s fašismem hráli i naši vojáci a představitelé našeho domácího odboje. Nesmíme také zapomenout na jejich statečnost a odvahu," uvedl.

Je rád, že letošní vzpomínková akce se už mohla konat v důstojnějším obsazení, nechyběly čestné jednotky, přesto ale nemohli přijít ve větším počtu váleční veteráni. Jedním z přítomných byl Tichomir Mirkovič, který před novináři zavzpomínal, že za války prožil malárii, tyfus i zranění. Nyní, jak uvedl, nečekal, že se bude potýkat čtyři týdny v nemocnici s covidem.

Hřib: Sověti se brzy začali chovat jako dobyvatelé

Pražský primátor Zdeněk Hřib spojil Den vítězství s Pražským povstáním. "Je to den, kdy v Praze probíhaly tvrdé boje, od rána hořela Staroměstská radnice a odpoledne generál Karel Kutlvašr vyjednal kapitulaci německých vojsk," řekl.

Rudá armáda podle něho přijela druhý den do již prakticky osvobozeného města. "Přinesla nám konec války, přinesla nám mír, ale nepřinesla nám svobodu, protože Sovětský svaz se brzo začal chovat jako dobyvatel, ne jako osvoboditel," řekl novinářům primátor.

Kardinál Duka uvedl, že před vzpomínkovou akcí na Vítkově položil věnec u památníku letcům RAF na Klárově. "Stále si musíme uvědomovat, že za naši svobodu se bojovalo na mnoha frontách a je za ni zapotřebí bojovat i dnes," řekl.

Před pietním aktem vojáci na nádvoří před památník přinesli historické armádní prapory, zazněla státní hymna a na závěr husitský chorál. Vojáci také vypálili čestnou salvu za zvuku signálu Večerka.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším válečným střetnutím. Češi bojovali proti německým nacistům na západní i na východní frontě.

Tanky, džípy i sud svobody

Na jedné ze vzpomínkových akcí na pražských Olšanských hřbitovech dal ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis do souvislostí druhou světovou válku s nynějším konfliktem na východě Ukrajiny. Obě jsou války proti agresorům a okupantům, uvedl.

Na náměstí Interbrigády v Praze dnes zahájili organizátoři výstavu s názvem Nikogda ně zabuděm (Nikdy nezapomeneme), která přibližuje příběhy pamětníků a historické momenty ve vztazích někdejšího Československa a Sovětského svazu.

Konvoj americké historické techniky dorazil do Velichovek na Náchodsku jako připomínka toho, že sem 8. května 1945 přijeli Američané vyjednat kapitulaci s německým maršálem Ferdinandem Schörnerem. V šumavském Novém Údolí na Prachaticku neformálně slavili konec války příznivci obnovy železnice vyvěšením americké vlajky a naražením "sudu vítězství".

Po jmenovacím aktu na Hradě získala čeká armáda druhou generálku. Stala se jí rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová. Doplnila tak poradkyni náčelníka generálního štábu Lenku Šmerdovou, která má generálskou hodnost od roku 2017. Zeman do generálské hodnosti povýšil či jmenoval 16 dalších zástupců armády, policie, hasičů, Vězeňské služby, celníků a tajných služeb (jak prezident pošesté odmítl povýšit šéfa BIS Koudelku, čtěte zde).

Prezident také předal dekrety 16 generálům, které jmenoval loni na konci října. Povýšeni byli k 27. říjnu, ale slavnostní akt se uskutečnil kvůli pandemii koronaviru až nyní.

Ceremoniál měl letos kvůli koronavirové krizi jinou podobu než obvykle. Jmenovaní nebyli v sále, v němž prezident dekrety předával, pohromadě, ale přicházeli jednotlivě z vedlejší místnosti a zase odcházeli. Všichni zúčastnění měli nasazenou ochranu úst a nosu.

Video: Letec RAF Jiří Pavel Kafka zažil na vlastní kůži boje druhé světové války, přesto mu nechybí humor (22. 3. 2021)

Letec RAF Jiří Pavel Kafka zažil na vlastní kůži boje druhé světové války, přesto mu nechybí humor ani nadhled. | Video: Paměti národa
 

Právě se děje

před 29 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 32 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy