USA bojové lodě i přes napětí na Ukrajině do Černého moře neposlaly, tvrdí Ankara

ČTK ČTK
15. 4. 2021 6:42
Spojené státy zrušily vyslání dvou bojových lodí do Černého moře. Podle agentury Reuters, která se odvolává na diplomatický zdroj, to oznámilo americké velvyslanectví v Ankaře tureckému ministerstvu zahraničí. Vyslání amerických plavidel kritizovalo Rusko, které ho označilo za provokaci. Američtí představitelé ale uvedli, že vyslání lodí nikdy nepotvrdili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: U.S. Navy/John Herman

Podle agentury AFP nebyly turecké úřady informovány o náhradním termínu proplutí amerických lodí přes Dardanely a Bospor, dvě mořské úžiny spojující Černé a Středozemní moře. Podle žádostí se tak mělo stát ve středu a ve čtvrtek. Konvence z Montreux uzavřená v roce 1936 ukládá státům, jež nemají pobřeží na Černém moři, podat žádost o proplutí s 15denním předstihem.

Američtí představitelé ale tvrdí, že vyslání lodí USA nikdy nepotvrdily, napsala agentura Reuters. Podle nich si Ankara žádost o proplutí mylně vyložila. Spojené státy podávají více žádostí o proplutí, aby v případě potřeby měly volný přístup skrze Dardanely a Bospor, řekli agentuře Reuters.

Úmysl vyslat plavidla do Černého moře USA oznámily minulý týden. Rusko, které v Černém moři ve středu zahájilo námořní cvičení, označilo americké rozhodnutí za provokaci. Spojené státy ale uvedly, že takové mise jsou běžné.

Vyslání lodí zřejmě souviselo s rostoucím napětím mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy