Liberec - Vyrovnání územního dluhu na česko-polských hranicích se odsouvá. Ministerstvo vnitra stále jedná s obcemi, kterých by se ztráta území měla dotknout.
A jednání s hejtmany vnitro dokonce posunulo až na dobu po krajských volbách. Přitom původně ministestvo slíbilo, že první seznamy vytipovaných míst zveřejní do konce června.
"Stále probíhají jednání s obcemi, domlouvají se podrobnosti týkající se jednotlivých území. Po krajských volbách proběhnou jednání se zástupci krajů a pak bude možné sdělit další podrobnosti," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
První soupiska je hotová
Vedle toho pokračují práce na vyhledávání dalších pozemků. V první fázi si totiž ministerstvo dalo za cíl najít jen 140 hektarů. Celkově však chce Varšava po Česku 368 hektarů. Zatímco seznam prvních lokalit se redakci Aktuálně.cz podařilo získat, o zbylých ministerstvo stále mlčí.
Čtěte více: Která území věnuje Česko Polsku? Máme první seznam
Letitý dluh provází česko-polské vztahy již od samého vzniku samostatného Československého státu. Po zániku Rakouska - Uherska si totiž oba státy nárokovaly území Těšínska.
Původní spor utichl až v roce 1958. Oba sousedé se totiž dohodli na vzájemných směnách tak, aby nedošlo ke ztrátám ani na jedné straně. Hranice se narovnala a zkrátila o 80 kilometrů, přičemž došlo k převodu 85 větších i menších území.
Polsko si pak ale spočítalo, že kvůli směnám ztratilo 368 hektarů ze svého území. Ty chce teď od Česka zpět.
Dokument: Půl století stará smlouva změní české hranice
Již v prvním balíku území vytipovaných ministerstvem vnitra se objevila kontroverzní místa. Například obyvatelé Kunratic na Liberecku se bojí, že se změnou hranice se k jejich domům přiblíží i polský povrchový důl.
Kraj chtěl jednat, vnitro ne
Zastání našli v hejtmanovi Libereckého kraje Petru Skokanovi z ODS. Ten v květnu prohlásil, že toto území Polsku připadnout nesmí. V krajských volbách se už ale o mandát ucházet nebude. Chystá se zaútočit na post senátora za Českou Lípu. Na podpoře Kunratických se však shodla celá rada libereckého hejtmanství.
Ministerstvo tvrdilo, že je ochotno jednat. "Byly dohodnuté schůzky, ty ale byly bez zdůvodnění a udání dalšího termínu zrušeny," konstatoval Petr Skokan.
Podle obcí v příhraničí se s pokračováním jednání až po krajských volbách mnohé může zkomplikovat. "Budeme muset znovu vyjednávat s krajem, pokud se jeho vedení zcela změní. Nové nás pak už třeba nemusí podporovat," uvedl starosta Kunratic František Vrátný.
Vnitro přitom zcela odmítá, že by čekalo, až se vymění vládci krajů. "Nejde v žádném případě o zdržovací taktiku. Jednání s obcemi a kraji nebyla jednoduchá, snažíme se, aby jednání probíhala ve shodě, a proto v tuto chvíli zpracovováváme připomínky obcí, které jsme oslovili. Následně s nimi budeme dále jednat," brání postup ministerstva jeho mluvčí.
Vláda zaúkolovala ministerstvo vnitra, aby našlo vhodné lokality, již loni v září. Podle vládního usnesení mělo nyní předložit výsledky své práce. Doposud slibovalo, že na konci června seznamy míst zveřejní. Stále ale o podrobnostech mlčí