Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock.com

Nereálná vyobrazení mateřství

Publikace si také všímá důležitého fenoménu sociálních sítí v rámci společenského tlaku na matku. Zatímco dříve se matka srovnávala výhradně jen s tzv. významnými blízkými, dnes porovnává své úspěchy v mateřství se stovkami jí neznámých nebo vzdáleně známých maminek na sociálních sítích a s fotkami spokojených a nádherných matek se šťastnými dětmi. Podobně neskutečná vyobrazení mateřství leckdy nabízí i televizní produkce.

"Hlavními vzory zůstávají reálné osoby z blízkého okolí matky. Nicméně křehčími vůči těmto vlivům mohou být ženy, které buď nemají dostupný vzor ve svém okolí, nebo se potýkají s vyšší mírou úzkostnosti a nejistoty v mateřství," upřesňuje Zuzana Masopustová a dodává, že mediální či společenský tlak nepůsobí na všechny ženy stejně. Lze předpokládat, že větší vliv bude mít na ty úzkostnější a jejich úzkost to může ještě zvyšovat.

 

Právě se děje

Další zprávy