Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock.com

Práce z domova

Práce z domova, nebo též "home office", se obvykle zmiňuje jako benefit, který umožňuje rychlejší návrat matek do zaměstnání a snadnější skloubení rodiny a práce. Jak však studie Masarykovy univerzity upozorňuje, kromě těchto prokazatelných výhod může přinášet i nevýhody.

"Výsledky našeho výzkumu naznačují, že nižší míru konfliktu rodiny a práce zažívají ty matky, které pracují mimo domov, oproti matkám, které pracují pouze doma nebo částečně doma," uvádějí vědkyně. Home office totiž narušuje fyzické hranice mezi světem práce a světem rodiny a matce se pak hůře oddělují její role.

 

Právě se děje

Další zprávy