Polistopadové podoby mateřství: méně trestů, aktivnější otcové a matky na sítích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2019 12:35
Masarykova univerzita přichází s psychologickou studií Jak to mají mámy, která zachycuje podobu mateřství v první polistopadové generaci matek. Vědkyně vycházejí ze zkoumaného vzorku 1200 respondentek, jež vyrostly nebo se již narodily po revoluci v roce 1989. Dnešní matky mají podle studie tendenci více kojit, více se dělit o péči s otci, více pracovat a místo trestání se spíše s dítětem domluvit. Výzkum si všímal i společenského tlaku na matku ze strany sociálních sítí či mobilu coby hračky pro batolata. Hlavní zachycené trendy jsme probrali se spoluautorkou studie a psycholožkou Zuzanou Masopustovou z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií.
Foto: Shutterstock.com

Kontaktní rodičovství

Kontaktní rodičovství studie zmiňuje jako jeden z dominantních trendů českého mateřství. Jedním z jeho cílů je minimalizace stresu dítěte a rozvoj jeho sebedůvěry. Propagátoři kontaktního rodičovství se často inspirují u přírodních národů, nejde tedy o nastolení nového trendu, ale spíše o návrat k prapůvodním modelům.

"Jednotlivé prvky kontaktního rodičovství čím dál více přecházejí do běžného mainstreamu rodičovství, ať už jde o nošení dítěte, spaní s dítětem v jedné místnosti, značný nárůst kojení, nebo projevování empatie dítěti," říká Zuzana Masopustová, jedna z hlavních autorek studie a psycholožka, jež vede poradnu pro rodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy