České děti: Největší opilci v Evropě

Zdeněk Mihalco
10. 8. 2006 0:00
Česko - Ve 4. ročníku základní školy má opakované zkušenosti s alkoholem asi 35 procent dětí. Česko je velmocí dětských alkoholiků.

Infobox

HISTORIE ALKOHOLISMU

  • Na Blízkém východě lidé pili pivo i víno už asi před 8000 lety. Podle dochovaných pramenů se opíjely i děti.
  • Před více než třemi tisíci let bylo v Číně uzákoněno, že bude popraven každý, kdo byl přistižen opilý.
  • Ve starověké Indii byli opilci nuceni pít vařící víno, kraví moč nebo vřelé mléko až k smrti. Indické ženě, která byla přistižena v opilosti žhavým železem vypálili do kůže čela podobu nádoby, z níž alkohol pila. Pak ji vyhnali.
  • V Evropě se o zákaz pití alkoholu snažili papežové tím, že dávali příkaz k vylití sudů s alkoholem do řek.
  • Každý Říman měl právo zabít svou ženu, pokud ji přistihl opilou.
  • Ve starověkých Aténách hrozila za opilost smrt.
  • Katolíci mohli ve středověku pít čtvrt litru vína denně.
  • V 19. století hrozila za alkoholismus ve Francii ztráta volebního práva na dva roky. V Dánsku vězení na rok. Německé soudy mohly opilce potrestat až dvěma roky nucených prací.
  • V Rakousku-Uhersku byl v roce 1887 schválen zákon o opilství. Na každých 500 obyvatel v obci úřady povolily jednu takzvanou kořalnu.

Ve všech statistikách alkoholismu dětí zaujímá Česko přední místa v Evropě.

Statistiky se shodují: české děti se poprvé setkávají s alkoholem průměrně v jedenácti letech, nejdříve v Evropské unii.

Podle odborníka na léčbu závislostí Michala Miovského z 1. lékařské fakulty pražské Univerzity Karlovy má v jedenácti letech zkušenost s opilostí zhruba každé desáté dítě. "Ve třinácti už se to blíží 50 procentům," tvrdí.

Další statistika udává, že nikdy neochutnalo alkohol jen 1,6 procenta šestnáctiletých.

Důvody: dostupnost a nuda

Například v USA a Japonsku je hranice, od kdy mohou lidé kupovat alkoholické nápoje, 21 let. V Česku o zvyšování hranice zákonodárci neuvažují.

Odborníci však varují, že hlavním problémem je celková dostupnost alkoholu a nedodržování zákona o prodeji alkoholu dětem a mladistvým. "Prodej alkoholu nezletilým je naprosté zvěrstvo," říká Karel Nešpor, primář bohnické psychiatrické léčebny.

Alkohol je přitom pro děti nebezpečnější než pro dospělé. I při občasném požití tato droga zvyšuje nebezpečí onemocnění jater a nervového systému.

Bezpečná denní dávka pro zdravého dospělého člověka na den je půl litru piva nebo dvě deci vína. Dětem škodí i nižší dávky.

V průběhu prázdnin toupá počet experimentů mladistvých s alkoholem a drogami. K hlavním důvodům patří nuda, zvědavost a snaha začlenit se mezi své přiopilé kamarády.

Nejvíce opilých dětí lékaři šetřují tradičně na konci školního roku. Letos informovala agentura ČTK, že dvě dívky z Prahy ve věku 14 a 15 let oslavily začátek prázdnin tak, že skončily v bezvědomí.

Dítě pije, co udělat?

"V pátek si s kámošema dáváme tři čtyři pivka, občas to proložíme panákem," říká šestnáctiletý Radim z Krnova. "Táta je docela opilec, ale kdyby se to naši dozvěděli, tak mě zabijou." Sehnat alkohol podle něj není problém. "Už máme vytipovaných pár obchodů, kde nám cokoliv prodají," tvrdí.

Co má rodič dělat, když zjistí, že se jeho potomek opakovaně opíjí?

Podle odborníků je důležité, aby dítě získalo pocit důvěry k rodičům. Rodiče by měli být pro dítě příkladem. Děti se musí vyhnout nudě, je nezbytné, aby si našly nějaký zájem. V žádném případě by rodiče neměli mladého opilce fyzicky trestat.

Pokud má rodič obavy, že situaci nezvládne, může se obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnou. K prevenci je vhodné učit dítě sebedůvěře, aby ho k užívání drog nestrhla parta vrstevníků.

Více informací pro rodiče dospívajících naleznete v bezplatné příručce ZDE.

Nenarození pijáci

Nejmladšími alkoholiky se stávají nenarozené děti.

V Česku pije alkoholické nápoje před otěhotněním 75 procent žen. Třetina z nich pokračuje v pití během prvních tří měsíců těhotenství a dalších 16 procent i mezi třetím až šestým měsícem. Také v této kategorii Česko patří mezi evropskou špičku.

I malé množství je pro nenarozené dítě nebezpečné. Alkohol, který žena vypije v těhotenství, zvyšuje riziko vrozených tělesných vad, poruch chování a sníženého intelektu potomka. Alkohol jej ohrožuje už v prvních týdnech nitroděložního vývoje.

 

Právě se děje

Další zprávy