Česká větev Mostecké uhelné jde k soudu. Mezi obžalovanými je muž, který Grossovi pomohl zbohatnout

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 5. 2017 14:31
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na šest mužů v kauze ovládnutí Mostecké uhelné. Mezi obžalovanými je kromě pětice manažerů společnosti i bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. Ten podle policie za úplatek ovlivnil privatizaci dolů. "České republice byla způsobena škoda přesahující nejméně 3,2 miliardy korun," uvedl žalobce Petr Šereda. Sýkora byl náměstkem ministra průmyslu v době, kdy stát prodával svůj zbytkový podíl v hnědouhelné společnosti. A poté prodal bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi podíl v Moravia Energo, který Gross se stamilionovým ziskem přeprodal.
Stanislav Gross.
Stanislav Gross. | Foto: Česká televize

Olomouc/Praha - Po takřka pěti letech od obvinění začne soud řešit tunelování Mostecké uhelné - dnes Czech Coal - a korupci při její privatizaci.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo v pátek k Městskému soudu v Praze obžalobu na šest lidí. Ti jsou stíháni jak z tunelování hnědouhelné společnosti, tak z korupce při prodeji zbytkového státního podílu.

"České republice byla způsobena škoda přesahující nejméně 3,2 miliardy korun," uvedl žalobce Petr Šereda. Kromě pětice manažerů a spolumajitelů firmy je stíhán blízký známý bývalého premiéra Stanislava Grosse, tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora.

Zabavené miliardy a sebevražda

Soudy již v roce 2012 obstavily majetek všech obžalovaných. "V České republice byl zajištěn jako výnos z trestné činnosti nebo jako náhradní hodnota takového výnosu majetek obviněných, ale i dalších osob ve výši přesahující 2,7 miliardy korun," dodal Šereda.

Pětici manažerů klade žalobce za vinu to, že vyváděli peníze ze společnosti. Za část z nich pak nakoupili pod cenou zbytkový státní podíl. Dle obžaloby jim k tomu za úplatek pomohl i již zmiňovaný Sýkora, který měl jako náměstek tehdejšího ministra Miroslava Grégra privatizaci dolů na starosti.

Sýkora se posléze zasloužil o zázračné Grossovo zbohatnutí. Prodal mu za 20 milionů korun akcie společnosti Moravia Energo, které Gross vzápětí s osmdesátimilionovým ziskem přeprodal. Akcie od Grosse odkoupil třinecký ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Mimochodem: peníze na nákup akcií Grossovi údajně půjčila zkrachovalá Key Investment. A nedlouho poté zkrachovala i samotná Moravia Energo.

Policie původně obvinila celkem osm lidí. Jenže jeden z nich, další spoluvlastník dolů a miliardář Luboš Měkota, nečekaně zemřel na golfu nedlouho po obstavení svého majetku. Další prostředník údajného úplatku, zbrojař a lobbista Pavel Musela, po podivném pádu z posedu ztratil paměť a byl zbaven svéprávnosti.

Švýcarská větev

Manažeři dolů jsou současně stíháni i ve švýcarské větvi případu - tamní soud je před více než třemi lety odsoudil za praní špinavých peněz.

Manažeři původně státní společnosti totiž ze svěřené firmy vyvedli peníze, určené na rekultivaci krajiny po těžbě, a za ně skoupili majoritní podíl ve firmě. A poté, co vlastnili většinový balík, od vlády Miloše Zemana za zlomek skutečné hodnoty koupili i zbylý státní podíl.

Švýcarský soud je na podzim 2013 poslal do vězení na dobu 16 až 52 měsíců a také jim jako výnos z trestné činnosti zabavil miliardy, které měli uloženy na švýcarských účtech. Manažeři se odvolali, odvolací soud ale ještě nerozhodl.

Zatím o tom nevíme

Pětice uvedených manažerů o podání obžaloby k českému soudu zatím neví. Jejich advokátka Karolina Zelenková postup žalobců zkritizovala. " Je neseriózní, že informací o podání obžaloby disponují novináři dříve, než obvinění a jejich právní zástupci," uvedla.

Podle ní je každý krok Vrchního státního zastupitelství v této kauze zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků. A poukázala na to, že v prakticky stejné věci probíhá vůči většině obžalovaných soudní spor ve Švýcarsku, který je nyní ve své závěrečné fázi.

"Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v České republice," uvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy