Američané sem chodí na svíčkovou. Jídlo je nejlepší propagace Česka, říká restauratér

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 10. 2023 7:02
Vít Stuchl má už osmým rokem restauraci v New Yorku. Jeho podnik Bohemian Spirit sídlí přímo v České národní budově na Manhattanu a nabízí tradiční česká jídla. Chodí na ně téměř výhradně Američané. "Česká kuchyně tady lidem chutná. Propagace Česka se dělá nejlépe přes žaludek," říká pro Aktuálně.cz rodilý Američan s českými kořeny.
V České národní budově v New Yorku patří Vítu Stuchlovi přízemí, ve kterém má restauraci Bohemian Spirit. V ní poskytl rozhovor Aktuálně.cz. | Video: Radek Bartoníček

Když Čech vstoupí do restaurace Bohemian Spirit na Horním Manhattanu, může se od první chvíle cítit jako doma. Nejenže stěny zdobí velké plakáty s fotografiemi prezidenta Václava Havla, režiséra Miloše Formana nebo sportovkyň Martiny Navrátilové či Áji Vrzáňové, ale v celém podniku je spousta dalších připomínek Česka. V poličkách na stěně jsou české knížky, na zdech moravské ornamenty a čepuje se tu, jak jinak, plzeň.

"Máme ale také další česká piva a samozřejmě i víno," podotýká majitel restaurace Vít Stuchl, kterému při návštěvě Aktuálně.cz vydržel na tváři úsměv od první chvíle až po rozloučení. Poznamenává, že kromě plzně nabízejí i Budvar, který se ale v Americe prodává pod názvem Czechvar. 

"Staráme se tady o to s láskou. A když se člověk o něco stará s láskou, je to na první pohled vidět," říká Stuchl, který má téměř ke každému předmětu v podniku příběh. Nejpodstatnější ale pro něj zůstává jídelníček. "Česká kuchyně tady lidem chutná. Reprezentujeme tu české kulinářství, politika a propagace České republiky se dělá nejlépe přes žaludek," směje se tento rodilý Američan, který si místo v přízemí České národní budovy pronajal před osmi lety.

Budova byla od svého vzniku koncem 19. století centrem Čechoameričanů v New Yorku, v osmdesátých a devadesátých letech minulého století ale chátrala. V roce 2001 ji Česko za symbolický jeden dolar odkoupilo a následně zrekonstruovalo. Češi i Američané tu nyní navštěvují České centrum a český konzulát, sídlí tu i krajanské spolky a konají se zde kulturní akce. 

Česká komunita se rozplynula

Do samotné restaurace ale chodí v naprosté většině Američané. "Řekl bych, že jich je tak 95 procent," poznamenává Stuchl. Zrovna v době návštěvy Aktuálně.cz volali Američané, kteří se ptali na svíčkovou. "Myslím, že se nám daří, hosté bývají spokojeni. Jsme založení na českých specialitách, protože francouzských, italských a jiných restaurací je tady všude spousta. Svíčkovou máme opravdu vyhlášenou, už jsme za ni získali několik cen," pochvaluje si restauratér.

V širokém okolí na Manhattanu je podle něj jeho restaurace jediná česká. Ještě před zhruba třiceti lety jich přitom podle něj bylo ve čtvrti hned několik. Stuchl ukazuje, kde měl restauraci Vašata či Holeček nebo kde stála Plzeňka. To všechno je už minulost, život v New Yorku se velmi proměnil. Časy, kdy v okolí žilo spoustu Čechů, kteří se sdružovali v krajanských organizacích, jsou pryč.

Přesto v New Yorku nadále Češi žijí a mnozí také přijíždějí například vystupovat. Zrovna nyní plakáty zvou na zpěvačku Lenku Dusilovou a spisovatelku Kateřinu Tučkovou. "Já byl zrovna v tomto týdnu v opeře na Adamu Plachetkovi, byl vynikající," říká Stuchl. 

Když člověk slyší jeho perfektní češtinu, nevěřil by, že se narodil v USA. "Opravdu jsem se narodil v New Yorku a vyrůstal jsem tady, ale manželku jsem si našel z Čech. A rodiče pocházeli z jihu Čech, kde jsme nějakou dobu se ženou žili. Ale vrátili jsme se sem," vypráví a přitom pečlivě upravuje bohatě rostoucí květináče, které dotváří útulnost místa. "Kde je láska, tam se všechno daří. Včetně květin," dodává se smíchem Vít Stuchl.

 

Právě se děje

Další zprávy