Schvaloval smrt 77 lidí. Česká policie obvinila muže z podpory teroristy Breivika

Jan Horák Jan Horák
12. 11. 2019 19:22
Když letos na jaře došlo k teroristickému útoku v mešitě na Novém Zélandu, tragédie rezonovala i na českých sociálních sítích. Policie pak obvinila několik lidí z podpory terorismu. Podle zjištění Aktuálně.cz kriminalisté nyní začali stíhat muže, který na internetu velebil jiný teroristický čin, útok Anderse Breivika. Je to podruhé, co se v Česku někdo zodpovídá z podpory norského extremisty.
Anders Behring Breivik.
Anders Behring Breivik. | Foto: Reuters

"Policejní orgán v říjnu tohoto roku zahájil trestní stíhání jedné osoby pro trestný čin podpory a propagace terorismu, a to v souvislosti se schvalováním trestných činů, kterých se dopustil Anders Behring Breivik," potvrdil Aktuálně.cz Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze, jež práci vyšetřovatelů na tomto případu dozoruje. Pokud soud dotyčného usvědčí, v krajním případě může strávit až deset let za mřížemi.

Obviněným je podle zjištění Aktuálně.cz Miroslav Cirnfus. Vyšetřovatelé prověřovali jeho deklarované sympatie k Breivikovi tři měsíce, podle informací Aktuálně.cz nejhorší teroristický čin v poválečných dějinách Evropy s povděkem kvitoval na sociální síti Facebook letos v červenci. "Policejní orgán vede stíhání pro dva příspěvky," zmínil žalobce Bílý. Při dvojici útoků v červenci 2011 v Oslu a na ostrově Utøya zavraždil norský extremista Anders Breivik (nyní vystupující pod jménem Fjotolf Hansen) 77 lidí.

Není to poprvé, co má Cirnfus kvůli svému radikálnímu chování na sociálních sítích problémy se zákonem. Loni v červnu ho potrestal Obvodní soud pro Prahu 6 pokutou 30 tisíc korun za vyhrožování advokátce z neziskové organizace pomáhající obětem trestných činů z nenávisti. Odvolací Městský soud v Praze zmíněný rozsudek letos v lednu zrušil, případ předal příslušnému městskému úřadu coby možný přestupek.

Osm účtů na Facebooku

Podle informací Aktuálně.cz správci Facebooku Cirnfusovi vzhledem k jeho projevům odstranili několik účtů, v minulosti jich měl osm. V současnosti užívá dva. V jeho aktuální trestní kauze ho podle zdrojů Aktuálně.cz čeká ve středu v postavení obviněného výslech. Okolnosti vzniku jeho příspěvků schvalujících Breivikův čin objasňuje 9. oddělení obecné kriminality na pražském policejním ředitelství.

Stíhání Cirnfuse zapadá do současné snahy policie důsledněji monitorovat a postihovat projevy sympatií k terorismu na sociálních sítích. Letos v květnu třeba podle Deníku N obvinila prvního člověka, který vyjadřoval nadšení po březnovém útoku v mešitě v novozélandském městě Christchurch. Při činu zemřelo více než 50 lidí. Státní zástupce Bílý Aktuálně.cz potvrdil, že policie momentálně stíhá už tři pachatele za podporu tohoto útoku. 

Podpora Breivika na českých sociálních sítích

O prvním českém případu spojeného s podporou norského teroristy informovala sama policie loni v únoru. Tehdy obvinila 21letého mladíka ze Zlína, který na sociálních sítích vychvaloval Breivikův čin a vyhrožoval podobným útokem. 
"Vyjadřoval obdiv k mučení, hromadnému zabíjení a masovým vrahům. Hlásal, že co nejdříve zabije a postřílí hodně lidí a zničí hodnoty okolí. Pak sám sebe poškodí a nakonec se odstřelí na náměstí ve Zlíně," uvedla zlínská policejní mluvčí Lenka Javorková. 
Policie však při jeho stíhání nesáhla po paragrafu podpora a propagace terorismu, obvinila ho z jiných trestných činů, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině nebo k omezování jejich práv a svobod, schvalování trestného činu a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Vzhledem k vysoké sazbě za podporu terorismu dozoruje vyšetřování těchto případů Vrchní státní zastupitelství v Praze. Spolupracuje především s Národní centrálou proti organizovanému zločinu, problematika spadá do její sekce terorismu a extremismu. Vedle centrály se těmito kauzami zabývá i zmíněné 9. oddělení na pražském policejním ředitelství, v Praze se na uvedené kauzy soustřeďuje i obvodní oddělení v Praze 1.

"Každá věc se musí posuzovat individuálně, a pokud zjistíme, že došlo k naplnění znaků trestného činu, zabýváme se jí. Samozřejmě že problematice terorismu, respektive jeho podpory či propagace náš útvar už z podstaty věci věnuje svoji pozornost," sdělil Aktuálně.cz mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Podpora terorismu je v zákonu od roku 2017

Kvalifikace podpora a propagace terorismu se v českém trestním zákoníku objevila relativně nedávno, jeho součástí je od února 2017. Kriminalisté do povahy této trestné činnosti v zásadě stále pronikají. "Zatím se neustálila judikatura v tom, jak závažná podpora musí být, aby se skutečně jednalo o trestný čin podle tohoto paragrafu," vysvětlil Aktuálně.cz expert na problematiku extremismu Miroslav Mareš.

Akademik ale potvrzuje, že policie se na tomto poli stává jistější. Nejde jen o obecný trend zdejších orgánů činných v trestním řízení vyšetřovat tuto trestnou činnost. "Zlepšuje se i komunikace s provozovateli velkých sociálních sítí. Pokud se jedná o terorismus, jsou vstřícnější ke spolupráci s našimi bezpečnostními složkami i američtí provozovatelé serverů, kteří jinak verbální projevy extremismu chápou jako součást svobody projevu," dodal.

Zmíněná právní úprava dotýkající se terorismu rozdělila původně jediný čin, teroristický útok, na několik dalších, aby policii umožnila lépe postihovat dílčí skutky spojené s terorismem. Od té doby mají svou vlastní kvalifikaci účast na teroristické skupině, financování terorismu, vyhrožování teroristickým trestným činem a zmíněná podpora a propagace terorismu. Zmíněná změna trestního zákona přímo odráží evropskou směrnici o boji proti terorismu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy