Volal české muslimy do zbraně. Komora se rozhodla konat, advokátovi hrozí konec praxe

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 12. 9. 2019 13:30
O svou praxi může v krajním případě přijít advokát Leonid Kušnarenko, který letos na jaře vyzval tuzemské muslimy k ozbrojení. Předseda Kontrolní rady České advokátní komory na něj podal kárnou žalobu. Svými výroky měl Kušnarenko porušit zákon o advokacii. Advokát nabídl svou pomoc všem muslimům, kteří by chtěli získat zbrojní průkaz. Svou výzvou reagoval na teroristický útok na Novém Zélandu.
Advokátu Leonidu Kušnarenkovi hrozí až zákaz praxe.
Advokátu Leonidu Kušnarenkovi hrozí až zákaz praxe. | Foto: DVTV

"Kontrolní rada ČAK se podnětem tajemníka zabývala a doporučila svému předsedovi kárnou žalobu na dotyčného advokáta podat, a to pro porušení zákona o advokacii a etického kodexu advokátů," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Žaloba byla podána uplynulou středu, Kušnarenko už ji rovněž obdržel.

Advokát vyvolal rozruch letos v březnu. V reakci na teroristický útok v mešitě v novozélandském městě Christchurch, při němž zahynulo více než 50 lidí, na sociální síti Facebook sdílel video, v němž vyzval české muslimy, aby se v případě potřeby ozbrojili. Kušnarenko byl v té době čerstvým předsedou Pražské muslimské obce.

"Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu," uvedl v půlminutovém videovzkazu, jejž pořídil na Václavském náměstí v Praze.

Na Kušnarenkovu výzvu obratem reagoval tajemník České advokátní komory Ladislav Krym, který adresoval kontrolní radě stavovské organizace podnět k prošetření. "Již tehdy se tajemník vyjádřil, že projevy advokátů mají být obecně spíše zdrženlivé, a tak může být výzva k ozbrojení skupiny obyvatel veřejností vnímána velmi negativně," zmínila mluvčí Chaloupková.

Jsem připravený se obhájit

Kontrolní rada podle informací Aktuálně.cz ukončila šetření podnětu už v červnu, její předseda Jan Mikš s finálním rozhodnutím vyčkával a kárnou žalobu podal uplynulou středu. Jeho podání projedná kárný senát, řízení odpovídá jednání před soudem. Kušnarenka si pozve, aby své kroky obhájil. Pokud mu senát prokáže kárné provinění, může mu uložit pokutu, dočasně zakázat praxi nebo ho v krajním případě vyřadit ze seznamu advokátů.

"Já s tím nesouhlasím, žádné provinění v tom nevidím. Všechno jsem to vysvětlil v rámci pozdějších mediálních vyjádření," komentoval žalobu pro Akuálně.cz Kušnarenko. Bere ji jako příležitost, aby své jednání objasnil. "Když komora chce, abych to v kárném řízení dovysvětlil, tak není problém. Jsem připravený obhájit své zájmy i před Českou advokátní komorou," dodal.

Proti Kušnarenkovi záhy vystoupilo i Ústředí muslimských obcí v ČR. Jednohlasně ho zbavilo funkce prvního muže své pražské organizace, stejně tak ho vyloučilo ze svých řad. "Důvodem tohoto usneseni jsou prohlášení a jednání pana Kušnarenka, která vážně poškozují zájmy Ústředí muslimských obci a muslimské komunity v České republice," uvedla výkonná rada obcí na svém profilu na sociální síti Facebook 25. března.

Kušnarenko dodnes nevidí ve svém počínání nic špatného. Výzvu českým muslimům neadresoval podle svých slov jako advokát, ani jim nenabízel své advokátní služby. "Jen jsem kontaktoval střeleckou školu, nechci ji jmenovat, s kterou jsem se dohodl, že v případě, že se na mě budou obracet zájemci o zbrojní průkaz, tak jim jen zprostředkuju kontakt, nic jiného," řekl Aktuálně.cz kárně obviněný advokát.

Měl jsem zbrojní průkaz a budu o něj žádat znovu, zbraň u sebe pořád nosit nebudu, jestli si ji vezmu do mešity, ukáže až čas, říká Leonid Kušnarenko. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy