Volal české muslimy do zbraně. Komora se rozhodla konat, advokátovi hrozí konec praxe

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 12. 9. 2019 13:30
O svou praxi může v krajním případě přijít advokát Leonid Kušnarenko, který letos na jaře vyzval tuzemské muslimy k ozbrojení. Předseda Kontrolní rady České advokátní komory na něj podal kárnou žalobu. Svými výroky měl Kušnarenko porušit zákon o advokacii. Advokát nabídl svou pomoc všem muslimům, kteří by chtěli získat zbrojní průkaz. Svou výzvou reagoval na teroristický útok na Novém Zélandu.
Advokátu Leonidu Kušnarenkovi hrozí až zákaz praxe.
Advokátu Leonidu Kušnarenkovi hrozí až zákaz praxe. | Foto: DVTV

"Kontrolní rada ČAK se podnětem tajemníka zabývala a doporučila svému předsedovi kárnou žalobu na dotyčného advokáta podat, a to pro porušení zákona o advokacii a etického kodexu advokátů," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Žaloba byla podána uplynulou středu, Kušnarenko už ji rovněž obdržel.

Advokát vyvolal rozruch letos v březnu. V reakci na teroristický útok v mešitě v novozélandském městě Christchurch, při němž zahynulo více než 50 lidí, na sociální síti Facebook sdílel video, v němž vyzval české muslimy, aby se v případě potřeby ozbrojili. Kušnarenko byl v té době čerstvým předsedou Pražské muslimské obce.

"Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu," uvedl v půlminutovém videovzkazu, jejž pořídil na Václavském náměstí v Praze.

Na Kušnarenkovu výzvu obratem reagoval tajemník České advokátní komory Ladislav Krym, který adresoval kontrolní radě stavovské organizace podnět k prošetření. "Již tehdy se tajemník vyjádřil, že projevy advokátů mají být obecně spíše zdrženlivé, a tak může být výzva k ozbrojení skupiny obyvatel veřejností vnímána velmi negativně," zmínila mluvčí Chaloupková.

Jsem připravený se obhájit

Kontrolní rada podle informací Aktuálně.cz ukončila šetření podnětu už v červnu, její předseda Jan Mikš s finálním rozhodnutím vyčkával a kárnou žalobu podal uplynulou středu. Jeho podání projedná kárný senát, řízení odpovídá jednání před soudem. Kušnarenka si pozve, aby své kroky obhájil. Pokud mu senát prokáže kárné provinění, může mu uložit pokutu, dočasně zakázat praxi nebo ho v krajním případě vyřadit ze seznamu advokátů.

"Já s tím nesouhlasím, žádné provinění v tom nevidím. Všechno jsem to vysvětlil v rámci pozdějších mediálních vyjádření," komentoval žalobu pro Akuálně.cz Kušnarenko. Bere ji jako příležitost, aby své jednání objasnil. "Když komora chce, abych to v kárném řízení dovysvětlil, tak není problém. Jsem připravený obhájit své zájmy i před Českou advokátní komorou," dodal.

Proti Kušnarenkovi záhy vystoupilo i Ústředí muslimských obcí v ČR. Jednohlasně ho zbavilo funkce prvního muže své pražské organizace, stejně tak ho vyloučilo ze svých řad. "Důvodem tohoto usneseni jsou prohlášení a jednání pana Kušnarenka, která vážně poškozují zájmy Ústředí muslimských obci a muslimské komunity v České republice," uvedla výkonná rada obcí na svém profilu na sociální síti Facebook 25. března.

Kušnarenko dodnes nevidí ve svém počínání nic špatného. Výzvu českým muslimům neadresoval podle svých slov jako advokát, ani jim nenabízel své advokátní služby. "Jen jsem kontaktoval střeleckou školu, nechci ji jmenovat, s kterou jsem se dohodl, že v případě, že se na mě budou obracet zájemci o zbrojní průkaz, tak jim jen zprostředkuju kontakt, nic jiného," řekl Aktuálně.cz kárně obviněný advokát.

Měl jsem zbrojní průkaz a budu o něj žádat znovu, zbraň u sebe pořád nosit nebudu, jestli si ji vezmu do mešity, ukáže až čas, říká Leonid Kušnarenko. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 8 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy