Policie obvinila již druhého člověka ze schvalování útoku na Novém Zélandě

ČTK ČTK
30. 7. 2019 12:50
Policie obvinila druhého člověka v souvislosti se schvalováním březnových teroristických útoků v mešitách na Novém Zélandu. Za podporu a propagaci terorismu na veřejně přístupných počítačových sítích hrozí pachatelům 5 až 15 let vězení, případně také propadnutí majetku.
Nový Zéland den po střelbě na mešity.
Nový Zéland den po střelbě na mešity. | Foto: Reuters

"Trestní stíhání je vedeno proti dvěma osobám. Obě trestní věci se nachází v přípravném řízení, bližší informace proto nelze v současné fázi s ohledem na neveřejnost přípravného řízení sdělit," uvedl bez dalších podrobností dozorový státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Na zahájení prvního trestního stíhání upozornil v květnu Deník N. Tehdy také s odvoláním na Bílého napsal, že policie vede trestní řízení kvůli čtyřem dalším příspěvkům týkajícím se masakru v Christchurchi.

Osmadvacetiletý pravicový extremista z Austrálie zastřelil při útoku ve dvou mešitách pět desítek lidí. Celou akci nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Soudní proces s ním začne příští rok v květnu. Muž se bude zodpovídat z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku.

Česká policie krátce po útoku oznámila, že prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Jakékoliv podněcování k nenávisti tehdy označili za nepřijatelné jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak i policejní prezident Jan Švejdar.

 

Právě se děje

Další zprávy