Policie obvinila již druhého člověka ze schvalování útoku na Novém Zélandě

ČTK ČTK
30. 7. 2019 12:50
Policie obvinila druhého člověka v souvislosti se schvalováním březnových teroristických útoků v mešitách na Novém Zélandu. Za podporu a propagaci terorismu na veřejně přístupných počítačových sítích hrozí pachatelům 5 až 15 let vězení, případně také propadnutí majetku.
Nový Zéland den po střelbě na mešity.
Nový Zéland den po střelbě na mešity. | Foto: Reuters

"Trestní stíhání je vedeno proti dvěma osobám. Obě trestní věci se nachází v přípravném řízení, bližší informace proto nelze v současné fázi s ohledem na neveřejnost přípravného řízení sdělit," uvedl bez dalších podrobností dozorový státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Na zahájení prvního trestního stíhání upozornil v květnu Deník N. Tehdy také s odvoláním na Bílého napsal, že policie vede trestní řízení kvůli čtyřem dalším příspěvkům týkajícím se masakru v Christchurchi.

Osmadvacetiletý pravicový extremista z Austrálie zastřelil při útoku ve dvou mešitách pět desítek lidí. Celou akci nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Soudní proces s ním začne příští rok v květnu. Muž se bude zodpovídat z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku.

Česká policie krátce po útoku oznámila, že prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Jakékoliv podněcování k nenávisti tehdy označili za nepřijatelné jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak i policejní prezident Jan Švejdar.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy