Policie obvinila již druhého člověka ze schvalování útoku na Novém Zélandě

ČTK ČTK
30. 7. 2019 12:50
Policie obvinila druhého člověka v souvislosti se schvalováním březnových teroristických útoků v mešitách na Novém Zélandu. Za podporu a propagaci terorismu na veřejně přístupných počítačových sítích hrozí pachatelům 5 až 15 let vězení, případně také propadnutí majetku.
Nový Zéland den po střelbě na mešity.
Nový Zéland den po střelbě na mešity. | Foto: Reuters

"Trestní stíhání je vedeno proti dvěma osobám. Obě trestní věci se nachází v přípravném řízení, bližší informace proto nelze v současné fázi s ohledem na neveřejnost přípravného řízení sdělit," uvedl bez dalších podrobností dozorový státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Na zahájení prvního trestního stíhání upozornil v květnu Deník N. Tehdy také s odvoláním na Bílého napsal, že policie vede trestní řízení kvůli čtyřem dalším příspěvkům týkajícím se masakru v Christchurchi.

Osmadvacetiletý pravicový extremista z Austrálie zastřelil při útoku ve dvou mešitách pět desítek lidí. Celou akci nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Soudní proces s ním začne příští rok v květnu. Muž se bude zodpovídat z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku.

Česká policie krátce po útoku oznámila, že prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Jakékoliv podněcování k nenávisti tehdy označili za nepřijatelné jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak i policejní prezident Jan Švejdar.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy