Za půl roku invaze čtyři miliardy korun. Finanční podpora Čechů Ukrajině nemá obdoby

Dominika Hejl Hromková Dominika Hejl Hromková
24. 8. 2022 12:57
Ve středu to bude přesně půl roku, co ruský prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu. Češi od té doby projevili obrovskou vlnu solidarity. Organizace, které dobročinné sbírky pořádají, vybraly přes čtyři miliardy korun. Minulý víkend při příležitosti výročí začátku sovětské okupace tisícovky lidí posílaly dary v symbolické výši 1968 korun.
Organizace vybrané peníze využívají na pomoc lidem, kteří zůstali na Ukrajině, i těm, kteří prchli do Česka.
Organizace vybrané peníze využívají na pomoc lidem, kteří zůstali na Ukrajině, i těm, kteří prchli do Česka. | Foto: Jakub Plíhal

Solidarita Čechů s Ukrajinou trvá i šest měsíců od vypuknutí války. Deník Aktuálně.cz oslovil šest největších humanitárních organizací, které pomoc Ukrajině či uprchlíkům organizují.

Nejvíce peněz lidé posílají Člověku v tísni. Této organizaci od 24. února dorazilo 1,83 miliardy korun. "Vlna solidarity, která se za posledního půl roku vzedmula, nemá v historii naší země obdoby. Hlavně díky všem štědrým lidem, firmám a organizacím můžeme na Ukrajině dále pracovat a pružně reagovat na přicházející výzvy," řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Podle něj díky penězům pomohli 330 tisícům Ukrajinců zasažených válkou. 

Jejich pomoc začínala vysíláním humanitárních vlaků a kamionů na místa, kde byli lidé odříznuti od základních životních potřeb. Nyní má Člověk v tísni na Ukrajině 200 pracovníků, kteří například pomáhají opravovat poničené domy, připravují obyvatele na zimu nebo nabízejí psychologickou pomoc. 

Další 1,2 miliardy od dárců obdrželo velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Červený kříž dostal 317 milionů korun, humanitární organizace ADRA 210 milionů, sbírka Paměti národa vynesla téměř 400 milionů a Charity 155 milionů.

Každá z organizací se zpravidla zaměřuje na trochu jiný typ pomoci. Třeba Paměť národa z těchto peněz pro Ukrajinu nakoupila 13 500 neprůstřelných vest, 3467 přileb, 1500 párů bot, 137 dronů, 200 plicních ventilátorů a EKG přístrojů a další zdravotnický materiál za 45 milionů korun. "I když podpora sbírky přirozeně klesá, stále nám do sbírky týdně chodí dary v hodnotě statisíců," poukázala mluvčí projektu Paměť národa Kristýna Bardová. 

ADRA z vybraných peněz utratila dosud necelých 100 milionů korun. Většinu využila na materiální pomoc pro lidi, kteří na Ukrajině zůstávají, na nákup dopravních prostředků pro evakuaci osob z Ukrajiny a na pomoc uprchlíkům v Česku. Nyní se pracovníci ADRA pomalu začínají připravovat na zimu, protože předpokládají, že se počet uprchlíků zvýší.

"Snažíme se proto posílit komunitní centra pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, ale i naše dobrovolnická centra v Česku," shrnul Andrej Arvensis, projektový a finanční manažer zahraničních projektů ADRA.

"Putine, to máš za mě a mé rodiče"

Vlna solidarity se navíc mírně zvýšila minulý víkend, kdy si Česko připomínalo výročí začátku sovětské okupace. Lidé organizacím posílali částky, které se symbolicky vztahovaly k tomuto datu - nejčastěji 1968 korun. Ukrajinské ambasádě během soboty a neděle přišlo 24 milionů korun od 14 tisíců lidí. Peníze použije na nákup zbraní pro svou armádu.

Člověku v tísni tuto částku zaslalo 120 lidí, Paměť národa zase obdržela platby v hodnotě 135 tisíc, Charita ČR 117 tisíc. Někteří dárci k platbám připojovali vzkazy o tom, že Česko nesmí zapomenout na okupaci v srpnu 1968. Jeden ze vzkazů poslaných na účet ukrajinského velvyslanectví zněl: "Putine, to máš za mě a mé rodiče." 

 

Právě se děje

Další zprávy