Přehledně: Kde potřebují pomoc dobrovolníků. Češi darovali již přes čtyři miliardy

Julia Makhinchuk Pavel Švec Julia Makhinchuk, Pavel Švec
24. 6. 2022 11:06
Pokud chcete pomáhat ukrajinským uprchlíkům, můžete se jako dobrovolníci zapojit prostřednictvím unikátního projektu dobrovolnické pomoci, kterou společně koordinuje nezisková iniciativa Vlna pomoci, Oblastní spolek ČČK Praha 1, organizace Meta, Integrační centrum Praha či Armáda spásy ve spolupráci s Aktuálně.cz. Registraci dobrovolníků lze učinit v mapě níže.
Foto: Shutterstock.com, Economia

I po čtyřech měsících od začátku války Češi stále přispívají do sbírek na pomoc Ukrajině. Aktuálně.cz oslovilo šest největších humanitárních organizací, které pomoc Ukrajině či uprchlíkům organizují. A také ukrajinské velvyslanectví v Praze, které společně s českým ministerstvem obrany zřídilo sbírku. Celkem Češi v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu darovali kolem 4,25 miliardy korun.

Nejvíce poslali organizaci Člověk v tísni - téměř dvě miliardy korun. Ukrajinské velvyslanectví pak od dárců obdrželo 1,3 miliardy. "Chtěl bych poděkovat za fenomenální vlnu solidarity, jak ve formě příspěvků organizacím, které na Ukrajině pomáhají, tak i ve formě pomoci a podpory uprchlíkům. Pro nás je to zároveň velký závazek dobře svěřené peníze použít," shrnuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Obdobně hovoří i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. "Chtěl bych poděkovat všem dárcům, kteří se rozhodli mezi dalšími několika desítkami dalších sbírek podpořit právě naši. Ze sbírky nakoupený vojenský materiál zachránil tisíce životů ukrajinských vojáků a civilistů a pomáhá naší armádě bránit nejen Ukrajinu, ale celou Evropu před ruskými agresory," děkuje dárcům.

Češi se však zapojují i do jiné než finanční pomoci. A jejich nasazení je i nadále potřeba. Například v asistenčních centrech pro uprchlíky v Praze i dalších českých městech. Dobrovolníky shánějí také různé instituce například při třídění humanitárního materiálu či při doučování dětí.

Zapojené neziskové organizace proto pro tyto účely spustily jednotnou registraci dobrovolníků na adrese pomahamepraze.sinch.cz, kterou zajišťuje celostátní online portál Vlna pomoci. Koordinaci dobrovolníků zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1. K systému se připojila i centra ve Středočeském kraji (konkrétně v Příbrami, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi) a organizace v Ústeckém a Karlovarském kraji. 

Podrobnosti k místům pomoci naleznete v mapě:

Registrace dobrovolníků

Dobrovolníci, kteří mají zájem pomáhat, se mohou registrovat na webu www.vlnapomoci.cz. Mohou využít nabídky na více místech v Česku. Online si pak vyberou z aktuálních nabídek od Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1, organizací Meta, Integrační centrum Praha nebo třeba Armáda spásy na Karlovarsku či Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem. Po registraci se zájemcům naskytnou přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně.

O projektu Vlna pomoci

Vlna pomoci je nezisková iniciativa, která digitalizuje dobrovolnictví a propojuje neziskové organizace s dobrovolníky. Projekt spojuje komerční společnosti, neziskové organizace a filantropy, kteří přináší do neziskového sektoru moderní systémy a technologie, které organizacím a dobrovolníkům dlouhodobě chybí.

Celý projekt zastřešuje společnost Sinch. Podporu zajišťuje Seznam.cz, partnery jsou Český červený kříž, Shameless, ADison a AK Slaninová & Vokál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 41 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy