Češi versus krize: Strany věří atomu a dálnicím

Petr Holub
13. 8. 2009 14:05
Ekonomický obrat je hlavním motivem programů partají před podzimními volbami

Analýza - Svou představu o boji s krizí už zveřejnily obě levicové strany, definitivní verzi programu pilují středoví lidovci a zelení. Pravice předloží konečné návrhy až počátkem září.

Důvodem je mimo jiné také krize: strany nemají peníze na kampaň, odkládají ostrý start na poslední chvíli v září a programy chtějí prozradit těsně předtím.

Univerzální recept

Přesto je předem jasné, co do programů napíšou. Česko je totiž exportní země stejně jako Německo. A stejně jako západní sousedé dosud čelilo krizi utrácením ze státního rozpočtu.

V Německu, kde jsou volby koncem září, doporučují všechny strany stejný postup. Žádají investice do nových technologií, dostupnost úvěrů malým firmám, silnější podporu veřejných služeb a k tomu chtějí snížit státní dluhy.

Nejde to jinak, jen takovými kroky je možné vrátit výkonnost německému exportu a posílit domácí spotřebu.

Ani Česko nemá jinou volbu. Problémy jsou jen o trochu větší, protože rozpočet se může propadnout hlouběji a také se na rozdíl od Německa nedaří udržet zaměstnanost.

Těžká práce s deficitem

Dosud známé programy či výroky nejpodrobněji komentují potíže s rozpočtem. Dvousetmiliardový schodek chce snížit také v Česku každý.

Program ČSSD předpokládá, že se k tomu dojde zvýšením daní. V první řadě se zruší slevy na pojistném, které letos získali zaměstnanci i zaměstnavatelé. Druhým krokem bude vyšší sazba daně z příjmu. Výdělky nad 1,2 milionu ročně se zdaní 38 procenty namísto dosavadních třiadvaceti. Následovat bude zvýšení majetkových daní a na posledním místě může přijít vyšší horní sazba DPH.

Na levici chtějí zvýšit daně také komunisté. Jsou radikálnější a například sazbu 40 procent žádají už pro výdělky nad 600 tisíc ročně. 

Proti tomu ODS slíbila, že se daně zvyšovat nebudou. "Už není možné pokračovat v dalším snižování," upřesnil na dotaz Aktuálně.cz místopředseda Ivan Langer.

Rozpočet se zachrání pomocí škrtů ve výdajích. "Je nutné se podívat na systém sociální péče, který stále ještě umožňuje jeho zneužívání," doporučuje Langer.

Ani lidovci daně jako celek zvyšovat nechtějí, úspory najdou bojem proti korupci a předraženým veřejným zakázkám. V tom jim hodlá asistovat ČSSD.

Vyšší daně nechce ani zakladatel pravicové TOP 09 Miroslav Kalousek. V rozhovorech ovšem připouští, že část schodku může odstranit zvýšení DPH, na rozdíl od levice by však upravil dolní sazbu.

Nová technologie: atom

Jen na Aktuálně.cz
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Jen na Aktuálně.cz

Na stránkách Aktuálně.cz už nyní naleznete exkluzivní články k předčasným podzimní volbám. Například:

Větší hádankou jsou dva měsíce před volbami investice do modernizace průmyslu a nových technologií. Němci tím jednoznačně myslí výstavbu obnovitelných zdrojů energie a vývoj ekologických výrobků, do kterých patří například úsporné elektromobily.

Také v Česku strany chtějí průmyslu pomoci. ČSSD ovšem doporučuje pouze posílit ekonomickou diplomacii, která by pomohla odbytu stávajících výrobků. Úvahy o nových technologiích končí u výstavby třetího a čtvrtého reaktoru v Temelíně a obnově elektrárny v Dukovanech.

Ostatní strany jsou zatím ve slibech na podporu nových technologií ještě méně konkrétní. Ekologický expert ODS David Vodrážka souhlasí s ČSSD, když slibuje „moderní energetickou politiku, založenou na úsporách a čisté, bezpečné a dostupné energii, včetně energie jaderné".

Komunisté prostě chtějí „zaměřit ČR na obory jako jsou informační technologie, mikroelektronika, biotechnologie a kvalifikovaná chemie". Sníží daně podnikům, které se těmito obory chtějí zabývat.

Slovo investice je ve stranických programech nejčastěji spojeno s dopravou. Nikdo však dosud neupřesnil, které ze 14 rozestavěných dálnic je s ohledem na ekonomiku a životní prostředí výhodné dokončit.

Najít peníze pro školy a zdravotnictví

Vedle záchrany vývozu musí právě exportní země posílit domácí spotřebu. Němci na to jdou investicemi do veřejných služeb. Strany chtějí především rozšířit nabídku vzdělávacích a zdravotnických institucí. Přitom je budou nejen dotovat, ale také podpoří pojistné programy, které občanům umožňují veřejné služby nakupovat.

V Česku se posílením domácí spotřeby dosud myslelo takřka výhradně snižování daní a zvyšování sociálních dávek.

Rodinám chtějí daně snižovat už tradičně lidovci, komunisté zase chtějí zvýšit mateřskou až na 14 tisíc měsíčně.

Sociální demokraté slibují třináctý důchod, v dalších dotačních programech reagují na krizi. Zaměřují se přitom na pomoc lidem bez práce a dotování pracovních míst.

Nechybějí sliby na podporu vzdělanosti, zůstávají však na obecné rovině. Novinkou je povinný (a tedy bezplatný) poslední ročník v mateřských školách a hrozba odebrání sociálních dávek, pokud děti nechodí do školy.

ČSSD chce zajistit příliv peněz do zdravotnictví z připojištění na některé placené lékařské služby. ODS dosud trvá na své dosavadní politice poplatků za návštěvu u lékaře a státní podpoře investic do drahých přístrojů.

Účinný program na podporu domácí spotřeby získá ODS, pokud si osvojí plán sociologa Petra Matějů na sociální podporu vysokoškolských studentů.

Jak na dostupné úvěry

Dostupností úvěrů pro menší firmy se v Česku myslí posílení garancí od státní Českomoravské záruční a rozvojové banky. Podporovat je bude ČSSD a nepochybně také ODS a další strany.

Další nástroje typu mikroúvěrů pro začínající podnikatele a zlepšení ratingu soukromým bankám, které půjčí menším firmám, už zřejmě německou hranici nepřekročí.

 

Právě se děje

Další zprávy