Jak dopadnou předčasné volby? Toto je 200 favoritů

Petr Holub
3. 8. 2009 6:45
Sněmovna se nezmění, pokud volby nedopadnou zcela neočekávaně
Volební urna čeká na kontrolu a zapečetění
Volební urna čeká na kontrolu a zapečetění | Foto: Ludvík Hradilek

Analýza - Sněmovna se nezmění, pokud volby nedopadnou zcela nečekaným způsobem.

Ve třech největších stranách totiž platí skoro bez výjimky pravidlo, že čelná místa kandidátek obsazují dosavadní parlamentní lídři.

Návrat stejných kohoutů

Topolánek bude nadále stát proti Paroubkovi, Tluchoř proti Sobotkovi, Nečas proti Škromachovi. Zástupcům ODS a ČSSD budou sekundovat už tradičně komunisté Filip, Dolejš či Opálka.

Jak už se stalo v Česku zvykem, dosavadní poslanci obsadí tři pětiny míst v příští sněmovně. Doplní je nové tváře, které se dostaly na nižší volitelná místa.

Železné pravidlo potvrzuje volební model Aktuálně.cz, který k seznamu očekávaných poslanců využívá volební kandidátky jednotlivých stran a poslední průzkum společnosti STEM z června.

ODS a ČSSD mají v modelu přes 33 procent, komunisté přes 15 procent, lidovci 7 procent a pátá strana, kterou mohou být zelení nebo TOP 09, šest procent.

Z modelu vyplývá, že se nezmění ani zastoupení žen. V současné sněmovně zasedá 33 poslankyň, napříště jich bude o jednu méně. Dvě třetiny z nich opět dodají obě levicové strany.

Pokus nezaměstnaných hejtmanů

Dějiny se nebudou opakovat jen v dílčích případech.

Největší změnu ukazují kandidátky ODS ve velkých krajích. Pražskou kandidátku ovládli radní městských částí a magistrátu v čele s Davidem Vodrážkou a Pavlem Bémem. Na Ostravsku se dostali do čela krajští politici v čele s někdejším náměstkem hejtmana Pavlem Drobilem.

Ve Středočeském kraji se stal lídrem někdejší hejtman Petr Bendl, se kterým se do čela dostali hned tři ministerští náměstci: Šnajdr ze zdravotnictví, Fuksa z financí a Jeník ze sociálního resortu.

Kromě lídra Petra Gandaloviče se měnila vůdčí místa kandidátky také v Ústeckém kraji, opět ve prospěch vůdčích regionálních politiků: exhejtmana a krajského radního Jiřího Šulce a primátorů z Chomutova a Ústí.

Drsní chlapi z levice

Na Ústecku se nejvíc měnila také kandidátka ČSSD. Za lídrem Jiřím Paroubkem stojí nejnápadnější nová tvář levicových kandidátek, hokejista Jiří Šlégr. Proti kolegovi z krajské rady Šulcovi se postaví na volitelném místě za ČSSD náměstek hejtmana Petr Benda.

Sociální demokracie vyměnila na místech lídrů jediného člověka, když David Rath z Prahy odešel na druhé místo ve středních Čechách a štěstí v hlavním městě zkusí šéf finančního výboru magistrátu a příznivec taekwon-do Petr Hulínský.

Na nižších místech sociálnědemokratických kandidátek se prosazují zvláště na Moravě komunální politici z nižších úrovní, například z radnice v Bukovci na Třinecku, z Dolní Moravice na Bruntálsku anebo z Tišnova u Brna.

Poslanci i jejich asistenti

Strnulostí všechny překoná KSČM. Z šestadvaceti současných poslanců KSČM má své místo jisté celkem jednadvacet.

Očekávaný vzestup komunistů může vynést do první ligy například současné poslanecké asistenty Gabrielu Hubáčkovou z Ústí či Josefa Nekla z Olomoucka, případně zástupkyni skalního křídla a obdivovatelku Klementa Gottwalda, učitelku Martu Semelovou z Prahy.

Nová strana jménem lidovci

Výraznější změny na místech poslanců mohou přinést jen menší strany, tentokrát včetně lidovců.

Ti po vsetínském převratu v režii Cyrila Svobody sázejí na nová jména rovněž z krajské politiky. Kandidátku na jižní Moravě povede bývalý hejtman Stanislav Juránek, na Pardubicku jeho kolega Roman Línek.

Ze zkušených poslanců má vedle stranického předsedy Svobody největší šanci uspět jeho první zástupkyně Michaela Šojdrová a místopředseda sněmovny Jan Kasal. Pokud volby dopadnou podle výzkumu STEM, zůstane Kasal jediným poslancem, který v českém sněmu zasedá nepřetržitě od roku 1990.

Nové tváře nabídnou také strany, které se společně se zelenými pokusí poprvé překročit pětiprocentní hranici. Více než dvě procenta zatím v průzkumech získala jen TOP 09.

Pokud to vyjde zeleným, stane se zřejmě jediným mužem se sněmovní zkušeností předseda Ondřej Liška. V případě úspěchu TOP 09 má jistý mandát exministr financí Miroslav Kalousek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy