Německé volby rozhodne Guttenberg. Bavorský šlechtic

Petr Holub
12. 8. 2009 11:15
Blok CDU/CSU zřejmě drtivě porazí sociální demokraty
Karl-Theodor zu Guttenberg s manželkou.
Karl-Theodor zu Guttenberg s manželkou. | Foto: Reuters

Berlín - Dnes už je jisté, jak Německo překoná krizi. Zajistí to člověk, kterého loni kromě rodného Bavorska nikdo neznal. Letos mu bylo osmatřicet.

A protože je po kancléřce Angele Merkelové druhým lídrem spojenectví CDU/CSU, vyhraje německé volby koncem září suverénně pravice.

K takovému výsledku dochází německá veřejná diskuse, když hodnotí volební roli Karla Theodora svobodného pána z a na Guttenbergu.

Schopný a spravedlivý

Kdo má Guttenberga, nepotřebuje program," připouštějí třeba komentátoři Financial Times Deutschland.

Vzestup mladého šlechtice nastal loni v listopadu, když po pádu vedení CSU převzal místo generálního sekretáře. O dva měsíce později byl nejmladším ministrem průmyslu v dějinách Německa.

Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters

V květnu dohodl v Americe záchranu krachující automobilky Opel, v červenci se stal nejpopulárnějším politikem země.

Přispěl k tomu i jeho zásadový postoj vůči firmám Schaeffler a Porsche. Zadlužily se mohutnými nákupy akcií svých větších konkurentů Continentalu resp. Volkswagenu. Sice získaly většinu, nedokázaly však své dluhy splácet, a proto žádaly státní pomoc.

Díky tvrdému postoji Guttenberga nedostaly nic a karta se obrátila. Dobrodružní manažeři od Schaefflera a Porsche přišli o pověst i o místa a jejich menší firmy naopak převezmou giganti.

Pokus sociálních demokratů

Na rozdíl od některých českých stran Němci poctivě připravují volební programy a velké strany CDU/CSU a SPD je publikovaly ještě v červnu.

Sociálním demokratům hrozí 27. září porážka.
Sociálním demokratům hrozí 27. září porážka. | Foto: Reuters

Návrhy se od sebe liší jen v detailech: všichni radí, jak oživit exportní průmysl investicemi do nových technologií a jak podpořit domácí poptávku. To jsou přesně kroky, na kterých se shoduje mainstream světových ekonomů.

Sociálnědemokratická SPD vynesla počátkem srpna první trumf, když její volební lídr Frank-Walter Steinmeier publikoval akční „Plan Deutschland", který pomocí miliardových investic do nových technologií  zajistí čtyři miliony nových pracovních míst.

CDU/CSU reagovala pouze tím, že Steinmeierův program není důvěryhodný a že pravicový plán pro záchranu průmyslu připravuje Guttenberg. Ten prohlásil, že nechce konkurovat  Steinmeierovým investicím, ale omezí se na zlepšení daňových a insolvenčních podmínek pro firmy.

„Stát není podnikatel"

Popularita SPD po zveřejnění Planu Deutschland poklesla, protože Steinmeierovým slibům věří necelá pětina voličů. Náskok CDU/CSU před konkurencí se zvýšil na 17 procent.

Automobilka Opel prochází složitým obdobím.
Automobilka Opel prochází složitým obdobím. | Foto: Reuters

Lidé raději věří Guttenbergovi než sociálním demokratům po zkušenostech se záchranou Opelu. Předseda SPD Franz Müntefering chtěl na jaře krachující Opel zestátnit a udržet výrobu mimořádnou dotací.

Mladý ministr průmyslu místo toho podnikl složitá jednání s americkou matkou Opelu General Motors a otevřel tak prostor pro vstup dalšího cizího investora. „Stát není podnikatel," upozornil tehdy ministr sociální demokraty.

Kapitán pro bouřlivé časy

Guttenbergův případ ukazuje, že Němci nevybírají příští vládu podle stranických programů, které se ve většině bodů překrývají. Přednost dostávají politici, kteří dokážou zvládnout neočekávané události.

Není divu, podle kritických novinářů může k hlavním krizovým zkouškám dojít už v nejbližších měsících. Žádná ze stran přitom nevysvětluje, jak bude reagovat.

Peníze vládnou světu, říká mladík. Snímek byl pořízen na fotbalovém stadionu v Dortmundu.
Peníze vládnou světu, říká mladík. Snímek byl pořízen na fotbalovém stadionu v Dortmundu. | Foto: Reuters

Na hlavní riziko upozornil v posledním vydání britský týdeník The Economist. Odsuzuje dosavadní protikrizovou politiku německé velké koalice, které se fakticky omezila na podporu exportního průmyslu. Nejde jen o šrotovné , ale především o sociální program „kurzarbeit".

Státní dotace k platům udržely v průmyslových firmách 1,4 milionu zaměstnanců, nikdo však neví, co se stane počátkem příštího roku, až lhůta ročního programu u většiny z nich vyprší.

„Dává smysl, když se sociální programy snaží udržet dovednosti zaměstnanců, ovšem pokud se průmysl a export brzy úplně nezotaví, značná část z nich stejné skončí jako nezaměstnaní´," shrnuje redakční komentář Economistu.

Němečtí ekonomové i politici spoléhají na to, že se průmysl do zimy probudí. A když se neprobudí, přijde na řadu opět Guttenberg. Také tři čtvrtiny Němců v průzkumech doporučují, aby ministr ve své funkci zůstal i po volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy