Rada se dnes vůbec poprvé sešla v Ženevě. Nahradit má Komisi OSN pro lidská práva, která v pátek po více než 60 letech činnosti definitivně zanikla. A to i kvůli nedostatku respektu - komise byla často kritizována, protože v ní zasedaly i země, jež samy lidská práva tvrdě porušují.
Generální tajemník OSN Kofi Annan dnes proto vyzval členské státy Rady, aby nezklamaly očekávání. "Nedovolte nikdy, aby zabředla do politických svárů nebo se uchýlila k nízkému manévrování," řekl před stovkou ministrů a jejich zástupců.
Česko zastoupí ženevský velvyslanec
Na úvod jednání proběhla volba předsedy a čtyř místopředsedů nominovaných za pět regionálních skupin. Do funkce jednoho ze zástupců byl - za Východoevropskou regionální skupinu - zvolen Čech.
Po období jednoho roku tak bude Česko v radě zastupovat zplnomocněný velvyslanec v Ženevě Tomáš Husák. V této funkci bude zároveň jediným zástupcem členských států EU. Na starosti bude mít organizaci prvního zasedání Rady a přípravu reforem z oblasti lidských práv.
"Úspěšné nominaci a zvolení České republiky předcházely čtyři týdny intenzivních diplomatických jednání, protože kromě Česka se o funkci místopředsedy ve Východoevropské skupině ucházel také Ázerbájdžán," píše se v tiskové zprávě tuzemského Ministerstva zahraničí.
České renomé
Podle mluvčího úřadu Richarda Krpače pomohlo Česku ke zvolení zejména velké renomé v oblasti lidských práv.
V posledních měsících na sebe země upozornila především na půdě evropské diplomacie, kde ministr zahraničí Cyril Svoboda prosazoval tvrdé sankce proti běloruskému režimu Alexandra Lukašenka; dlouhodobě pak Česko brání disidenty na Kubě.
K pověsti země, již nejsou lidská práva lhostejná, pak tradičně přispívá exprezident Václav Havel.
Ten například dnes, spolu s jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu, vyzval Radu bezpečnosti OSN k izolaci vojenské diktatury v Barmě. Rada by podle nich měla schválit rezoluci, která "sužovanému lidu Barmy poskytne příležitost k nezvratné cestě k národnímu usmíření."
Výzvu zveřejnili Havel a Tutu při příležitosti jedenašedesátých narozenin vězněné barmské disidentky Do Aun Schan Su Ťij, které připadají na dnešek.
|
"Jsme si vědomi, že Barma není jediným žhavým problémem a svět se potýká s mnoha rozmanitými nebezpečími. S nedůsledností mezinárodních postojů však rostou ambice i dalších diktátorských či polodiktátorských režimů a s nimi i jejich pocit beztrestnosti," stojí ve výzvě, jejíž text zveřejnila agentura čtk.
Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij prožila od roku 1989 v domácím vězení téměř 11 let. Na konci května barmská vláda rozhodla, že její vězení prodlouží o další rok.