Praha - Dnes již bývalý policejní prezident Martin Červíček podává rozklad proti rozhodnutí ministra vnitra Martina Peciny o jeho odvolání. Jeho rozhodnutí je podle něj účelové a jsou za ním i Pecinovy tlaky na personální obsazení policie.
"Trvám na zákonném pokračování celého příběhu, který celý způsobil ministr vnitra Martin Pecina," řekl k tomu Červíček.
"Dvojvládí" na jeho staronové pozici náměstka pro službu kriminální policie však podle něj nenastane, vybírá si totiž měsíční dovolenou.
Pecina Červíčka odvolal v úterý, vyslyšel tak názor své poradní komise. Jediným šéfem policie je od středy Petr Lessy, který byl z funkce v srpnu 2012 odvolán a v prosinci ho do ní Pecina vrátil.
"Bylo to účelové a rychlé, nebyla navíc dodržena litera zákona, protože komise dostatečně neprošetřila a nezjistila skutečný stav věci," dodal Červíček. Komise podle něj nezapracovala jeho námitky nebo požadavek na posudek Ústavu státu a práva.
"Nejúsměvnější" je ale podle něj fakt, že se nezpochybňuje jeho jmenování na post prezidenta, ale jeho odvolání z pozice náměstka. Podle komise i Peciny totiž neměl Červíčka po obvinění Lessyho odvolat ministr Martin Kubice, ale další z Lessyho náměstků.
"Ministr si vlastně nemohl vybrat svého prezidenta. Až budeme chtít někoho povýšit, tak se musíme zeptat, co na to říkají ostatní náměstci," dodává Červíček.
Pecina nás chválil
Porušení interních předpisů je ale podle Červíčka jen záminkou pro jeho odvolání z funkce. Pro takový krok se podle něj Pecina rozhodl poté, co Červíček odmítl odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.
Nelze se podle něj ani odvolávat na to, že policie pod jeho vedením špatně pracovala. "I sám Pecina nás původně chválil, dostal jsem odměny a byl jsem jmenován do pozice generála. Vše se změnilo až na začátku prosince," upozornil bývalý policejní prezident.
Pecina tak podle Červíčka zpochybnil celý zákon o služebním poměru. "Je to vyústění pohledu, jestli má být policie řízena policejním prezidentem, nebo jestli má prezident poslouchat spíš názory ostatních, tedy například ministra vnitra," dodává Červíček.
Z celého případu se podle něj může stát nebezpečný precedent. "Právě proto podávám rozklad, případně se obrátím na soud, aby někdo jasně řekl, jestli se něco takového může dít. Jinak se dostáváme do situace, že kdokoli si kdykoli umane, tak se může vypořádat s policejním prezidentem," vysvětlil.
Nechtěl zatím předjímat své další kroky poté, až se z dovolené vrátí nebo v případě, že mu soud dá za pravdu a on se dostane do funkce zpátky, ovšem již pod nového ministra. "Názor mám, možná byste byli překvapení, ale nechám si ho pro sebe," dodal.
Lessy již včera slíbil, že je připraven novému ministrovi situaci nekomplikovat a sám rezignuje, pokud bude požádán.
Odborníci: Červíček u soudu uspěje
Advokáti, které oslovila ČTK, jsou přesvědčeni, že Červíček by měl u soudu uspět. Důvod, pro který ho Pecina odvolal, je totiž podle nich příliš formalistický.
"Z hlediska práva argumentovat tím, že když byl někdo špatně odvolán ze své předchozí funkce, tak nemůže zastávat funkci novou, je nepřípustné," řekl ČTK advokát Václav Vlk. Podle něho by tento postup byl protiprávní pouze v případě, že by Červíček se jmenováním do čela policie nesouhlasil.
"Kdyby on s tím nesouhlasil, tak by to byla jiná situace, ale on s tím souhlasil. To znamená, že toto není překážka, která by zabránila jmenování do funkce policejního prezidenta," míní právník.
Podle advokáta Jaroslava Ortmana je Pecinův důvod pro Červíčkovo odvolání pouze zástupný a Lessyho navrácení do funkce pak prý účelové. "Je to těsně před jmenováním nové vlády a já to vidím jako strašné faux pas ze strany pana Peciny. Já to skoro vidím jako zneužití pravomoci veřejného činitele," myslí si právník.