Hackeři napadli stránky pražské karty Lítačka. Přetížili systém, data ale neunikla

ČTK ČTK
12. 8. 2016 17:00
Hackeři napadli poskytovatele hostingu webové stránky pražské karty Lítačka, firmu Wedos. Jednalo se o útok, kdy se domluví větší množství hackerů, přetíží systém a stránka tak přestane fungovat. v 16:20 byl web opět zprovozněn, řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Data s informacemi o cestujících nejsou nijak ohrožena.
Pražská MHD karta Lítačka.
Pražská MHD karta Lítačka. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hackeři v pátek napadli poskytovatele hostingu internetové stránky pražské karty MHD Lítačka, firmu Wedos. Jednalo se zřejmě o útok, kdy množství přístupů přetíží systém a stránka přestane fungovat, řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Stránka v 16:20 již opět fungovala. Lítačku začala Praha vydávat od března a má postupně nahradit dosud používanou Opencard.

"Hackeři nenapadli přímo naši stránku, ale našeho poskytovatele hostingových služeb, ten čelí masivnímu útoku. Jedná se zřejmě o způsob, kdy se domluví množství hackerů a stránky přetíží," uvedl Hofman.

Data s informacemi o cestujících nejsou ohrožena. "My jsme se svezli s tím útokem a znamenalo to pro nás, že nefungovala naše stránka, nic ale nebylo prolomeno," řekl Václav Strnad, šéf městské firmy Operátor ICT, která se o Lítačku stará.

Operátor ICT nyní bude podle Strnada čekat na vyjádření Wedosu. "Otázka je, zda se jednalo o ojedinělý útok, či nikoliv. Situaci budeme analyzovat a podle toho následně přijmeme další opatření," řekl Strnad. Jednou z možností je uzavření smlouvy s druhým poskytovatelem hostingových služeb.

Lítačka od března v pilotním provozu nahradila kartu Opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card. Jejím správcem je právě společnost Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy