Hackeři napadli stránky pražské karty Lítačka. Přetížili systém, data ale neunikla

ČTK ČTK
12. 8. 2016 17:00
Hackeři napadli poskytovatele hostingu webové stránky pražské karty Lítačka, firmu Wedos. Jednalo se o útok, kdy se domluví větší množství hackerů, přetíží systém a stránka tak přestane fungovat. v 16:20 byl web opět zprovozněn, řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Data s informacemi o cestujících nejsou nijak ohrožena.
Pražská MHD karta Lítačka.
Pražská MHD karta Lítačka. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hackeři v pátek napadli poskytovatele hostingu internetové stránky pražské karty MHD Lítačka, firmu Wedos. Jednalo se zřejmě o útok, kdy množství přístupů přetíží systém a stránka přestane fungovat, řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Stránka v 16:20 již opět fungovala. Lítačku začala Praha vydávat od března a má postupně nahradit dosud používanou Opencard.

"Hackeři nenapadli přímo naši stránku, ale našeho poskytovatele hostingových služeb, ten čelí masivnímu útoku. Jedná se zřejmě o způsob, kdy se domluví množství hackerů a stránky přetíží," uvedl Hofman.

Data s informacemi o cestujících nejsou ohrožena. "My jsme se svezli s tím útokem a znamenalo to pro nás, že nefungovala naše stránka, nic ale nebylo prolomeno," řekl Václav Strnad, šéf městské firmy Operátor ICT, která se o Lítačku stará.

Operátor ICT nyní bude podle Strnada čekat na vyjádření Wedosu. "Otázka je, zda se jednalo o ojedinělý útok, či nikoliv. Situaci budeme analyzovat a podle toho následně přijmeme další opatření," řekl Strnad. Jednou z možností je uzavření smlouvy s druhým poskytovatelem hostingových služeb.

Lítačka od března v pilotním provozu nahradila kartu Opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card. Jejím správcem je právě společnost Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy