Černošický úřad rozhodl o Babišově střetu zájmů. Určitě se odvolám, informoval Babiš

mp ČTK mp, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2019 17:45
Černošický úřad v pondělí rozhodl ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Správní řízení je však neveřejné a rozhodnutí tak úřad nepublikoval. Z premiérovy reakce vyplývá, že úřad rozhodl v jeho neprospěch. Uvedl, že je připraven vést spor až ke správnímu soudu. Podle ředitele Transparency Davida Ondráčky je verdikt Černošic přelomový.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

"Rozhodně s tím nesouhlasím. Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu," řekl Babiš.

"Nechápu, jak úředníci, kteří řeší dopravní přestupky, můžou rozhodovat o tak složitém právním problému. Nemají pravdu. Podle právních analýz je všechno podle zákona. A ještě abych uklidnil novináře, stanovisko úřadu se týká jen médií, ničeho jiného," dodal.

"Je to přelomové rozhodnutí, kdy obec Černošice dala Transparency zapravdu, že premiér Babiš porušuje zákon. Má dvě možnosti - buď se vzdát politických funkcí, nebo prodat mediální část Agrofertu. Ta sankce bude pro premiéra úsměvná, ale jde o princip," řekl ředitel Transparency International David Ondráčka.

Je podle něj jasné, že úřad rozhodl v Babišův neprospěch, protože jinak by premiér o svém vítězství v pondělí informoval. Babišovi mohl úřad uložit pokutu do 250 tisíc korun.

Rozhodnutí černošického úřadu je zatím nepravomocné. "Zmocněnec Andreje Babiše může podat proti němu odvolání, a to do 15 dnů od doručení," uvedl úřad.  Babišovo případné odvolání bude řešit krajský úřad Středočeského kraje. Ten může rozhodnutí zrušit, potvrdit nebo vrátit do Černošic k dalšímu projednání.

Právník TI ČR Petr Leyer předpokládá, že odvolací orgán rozhodne podobně. "Černošický úřad má v této zásadní věci své rozhodnutí jistě dobře podložené a též procesně zvládnuté, takže opačné posouzení ze strany krajského úřadu by bylo spíše překvapivé," míní Leyer.

Na černošický úřad se kvůli posouzení údajného střetu zájmů obrátila v srpnu Transparency International ČR. Podle ní předseda ANO a premiér Andrej Babiš porušuje zákon o střetu zájmů, neboť jako veřejný funkcionář prostřednictvím Agrofertu vlastní média. Mediální skupina Mafra je součástí Agrofertu, který předseda ANO převedl do svěřenského fondu. Odmítá, že by měl na média v holdingu jakýkoli vliv.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy