Vláda řeší Babišův střet zájmů. Není to korupce, ale právní problém, zní z ANO

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2018 8:23
Analýza nové legislativy EU, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo spravedlnosti, týkající se evropských dotací podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dostačuje a předseda vlády postupoval podle českého práva. Premiér odmítá, že by byl ve střetu zájmů, jak to popisuje dokument Evropské komise. Ten unikl v pátek večer do médií a podle jeho závěrů Česku hrozí, že bude muset kvůli porušení unijních pravidel vracet 82 milionů eur (2,1 miliardy korun).
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) po schůzce s Babišem, Kněžínkem a ministryní pro místní rozvoj Alenou Dostálovou (za ANO) uvedla, že vracení dotací Agrofertu nyní nehrozí.

Analýza právní služby Evropské komise uvádí, že Babiš má jako předseda vlády možnost v Česku využívat fondy z evropského rozpočtu. Zároveň je podle ní také "konečným uživatelem výhod" ze svěřenských fondů, kam převedl akcie Agrofertu. To porušuje pravidla unijního rozpočtu, která platí od letošního srpna.

Šéf opozičních pirátů Ivan Bartoš se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) v pondělí obrátí na české úřady. "Hlavním adresátem našeho dopisu bude Národní orgán pro koordinaci, který zabezpečuje koordinaci mezi jednotlivými operačními programy, ale i další úřady, třeba Státní zemědělský a intervenční fond. S ním jsme už věc jednou řešili," sdělil Bartoš Aktuálně.cz.

Úřady chce vyzvat, aby se případy zabývaly, a zabránily tak případným škodám kvůli neoprávněnému čerpání dotací. "Rozhodl jsem se do toho vložit osobně, protože když analytický tým Pirátského klubu ty úřady již dříve kontaktoval, a na dílčí problémy vyplývající z našich zjištění upozorňoval, nebraly nás vážně," vysvětlil Bartoš.

Předseda vlády i ministr zemědělství Toman, jehož otec vlastní zemědělskou firmu, která na dotacích získala dva miliony korun, střet zájmů odmítají.

"Chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám," sdělil Babiš médiím.

Premiéra hájil také předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Analýza evropských úřadů podle něj vyjadřuje jenom jeden z možných právních názorů. "Andrej Babiš udělal vše, co mohl udělat, co je v právním řádu," uvedl.  Věc nechápe jako korupci, nýbrž jako právní problém. Převedení Babišových firem do svěřenského fondu byla podle Vondráčka jediná legální cesta, jak se mohl Babiš zachovat. 

Premiérovi právníci uniklou analýzu údajně budou komentovat až po oficiálním vyjádření Evropské komise. Podobně se vyjádřil také mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Pokud nějaká oficiální zpráva existuje, podrobíme ji právní analýze. Každopádně trváme na tom, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy," uvedl.

Babišovi hrozí postih i z Černošic

Podle bývalého vládního zmocněnce pro EU Tomáše Prouzy ale český zákon, na jehož základě Babiš převedl své firmy do svěřenského fondu, z pohledu současné evropské legislativy nestačí. "Umožňuje člověku mít vliv," uvedl s tím, že by mělo mít Česko připraveny analýzy a důvěryhodné odpovědi, pokud se Evropská komise na podmínky rozdělování dotací po srpnu letošního roku, kdy se legislativa změnila, zeptá.

Úředníci Evropské komise přitom údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu v období od roku 2013. "Mám dojem, že se budou snažit zjistit, jestli jsou tam další případy podobné Čapímu hnízdu," uvedla v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéfka výboru pro kontrolu rozpočtu v Evropském parlamentu Ingeborg Grässleová.

Kromě toho zahájil minulý týden s Babišem správní řízení Městský úřad v Černošicích u Prahy, do jehož působnosti spadá obec Průhonice, kde premiér žije. Babiš podle úřadu čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, tedy mimo jiné nakladatelství Mafra, které vydává například deník Mladá fronta Dnes, nebo provozovatele rozhlasového vysílání Londa, kterému patří rádio Impuls. Premiérovi hrozí pokuta 250 tisíc korun.

Jde o výklad nové legislativy

Někteří politici upozorňují na to, že analýza Evropské komise je zatím neoficiálním stanoviskem. "Věc souvisí s novou legislativou ze srpna tohoto roku, kterou nyní Evropská komise vykládá," uvedla česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) s tím, že nevidí souvislosti s debatami o novém evropském rozpočtu.

Jourová prohlásila, že je potřeba počkat na postoj jednotlivých komisařů. Hájila také Tomáše Nejdla, člena kabinetu rumunské eurokomisařky Coriny Cretuové, do jejíž agendy rozdělování dotací patří. Nejdl je spojován s Andrejem Babišem, a část europoslanců už dříve žádala jeho odvolání kvůli možnému konfliktu zájmů.

Evropskou komisi na případ upozornila organizace Transparency International (TI). Její zástupci nyní tvrdí, že pokud bude muset Česko kvůli dotacím pro Agrofert vracet peníze, měl by je stát od firmy vymáhat. "Bude to však velice složitý a dlouhý proces," uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Že by Česko peníze vracelo, je podle vicepremiéra a šéfa vládní sociální demokracie Jana Hamáčka nepřijatelné. "Pokud musí někdo tyto věci vysvětlovat, pak je to Andrej Babiš, určitě ne ČSSD," uvedl Hamáček.

Vláda se bude v pondělí zabývat také návrhem novely nařízení vlády o podmínkách poskytování přímých plateb zemědělcům. Podle čísel, která má k dispozici europoslankyně Ingeborg Grässleová, získal Agrofert na přímých platbách vloni více než miliardu korun. 

Právní analýza pro Evropskou komisi nastiňuje tři možná řešení, jak by Andrej Babiš a Agrofert mohli vyhovět současné regulaci střetu zájmů. Buď musí předseda ANO s holdingem zpřetrhat vazby, přestat brát unijní dotace, nebo se stát nanejvýš řadovým ministrem.

Video: Právníci EU podezírají premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a porušení unijních pravidel

Právníci EU podezírají premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a porušení unijních pravidel. Uvedly to The Guardian a Le Monde. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy