Úřad v Černošicích řešil s Babišovým zmocněncem možný střet zájmů, verdikt nepadl

ČTK Domácí ČTK, Domácí
17. 12. 2018 11:28
Městský úřad v Černošicích u Prahy měl v pondělí dopoledne řešit údajné spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů premiérem Andrejem Babišem. Jak ale úřad informoval, Babišův zmocněnec dorazil k ústnímu jednání už ve čtvrtek. Verdikt zatím nepadl. Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Reuters

Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.

Termín jednání na černošické radnici se změnil na žádost Babišova zmocněnce, uvádí radnice na webových stránkách. Odbor přestupků žádosti vyhověl, protože byly splněny zákonné podmínky.

"Dne 13. prosince bylo provedeno ústní jednání se zmocněncem Ing. Andreje Babiše, na žádost zmocněnce veřejné, z důvodu zmocněncem požadované účasti osoby, která nebyla účastníkem řízení ani svědkem," uvádí se na webu radnice.

Na základě zmocněncovy žádosti byla stanovena lhůta do 21. prosince k doplnění spisu o vyjádření k provedenému dokazování při ústním jednání. "Po uplynutí této lhůty budou důkazy a vyjádření posouzeny, a pokud nebude nutné provedení dalších správních úkonů, bude zahájeno zpracování rozhodnutí," dodal úřad.

Podnět na černošickou radnici odeslala v srpnu organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O.

Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

Úřad k podnětu už dříve obdržel podrobné stanovisko od Babišova zmocněnce. O součinnost požádal Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad. Na jeho výzvu mu poslaly informace také některé politické strany. Protože černošický úřad na základě obdržených dokumentů shledal důvodným projednání věci, zahájil 26. listopadu správní řízení.

Transparency International podala podnět k prošetření možného střetu zájmů také v případě senátora Iva Valenty (za Soukromníky), a to na zlínský magistrát. Podle ní Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1.

Europoslanci schválili usnesení o Babišově kauze, chtějí vše prošetřit | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy