Úřad v Černošicích řešil s Babišovým zmocněncem možný střet zájmů, verdikt nepadl

ČTK Domácí ČTK, Domácí
17. 12. 2018 11:28
Městský úřad v Černošicích u Prahy měl v pondělí dopoledne řešit údajné spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů premiérem Andrejem Babišem. Jak ale úřad informoval, Babišův zmocněnec dorazil k ústnímu jednání už ve čtvrtek. Verdikt zatím nepadl. Babiš čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Reuters

Městský úřad v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije.

Termín jednání na černošické radnici se změnil na žádost Babišova zmocněnce, uvádí radnice na webových stránkách. Odbor přestupků žádosti vyhověl, protože byly splněny zákonné podmínky.

"Dne 13. prosince bylo provedeno ústní jednání se zmocněncem Ing. Andreje Babiše, na žádost zmocněnce veřejné, z důvodu zmocněncem požadované účasti osoby, která nebyla účastníkem řízení ani svědkem," uvádí se na webu radnice.

Na základě zmocněncovy žádosti byla stanovena lhůta do 21. prosince k doplnění spisu o vyjádření k provedenému dokazování při ústním jednání. "Po uplynutí této lhůty budou důkazy a vyjádření posouzeny, a pokud nebude nutné provedení dalších správních úkonů, bude zahájeno zpracování rozhodnutí," dodal úřad.

Podnět na černošickou radnici odeslala v srpnu organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O.

Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

Úřad k podnětu už dříve obdržel podrobné stanovisko od Babišova zmocněnce. O součinnost požádal Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad. Na jeho výzvu mu poslaly informace také některé politické strany. Protože černošický úřad na základě obdržených dokumentů shledal důvodným projednání věci, zahájil 26. listopadu správní řízení.

Transparency International podala podnět k prošetření možného střetu zájmů také v případě senátora Iva Valenty (za Soukromníky), a to na zlínský magistrát. Podle ní Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1.

Europoslanci schválili usnesení o Babišově kauze, chtějí vše prošetřit | Video: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy