Europoslanci schválili usnesení o Babišově kauze, premiér se sejde s Junckerem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 12. 2018 15:16
Evropský parlament ve čtvrtek schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Přijatý text společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených. Mimo jiné požaduje pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Pro bylo 434 europoslanců, proti pouze 64, hlasování se zdrželo 47 členů europarlamentu.
Europoslanci schválili usnesení o Babišově kauze, chtějí vše prošetřit | Video: ČTK

Klíčový bod rezoluce vyzývá komisi, "aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby" a přijala nezbytné kroky "včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen".

Právníci Evropské komise ve zmíněné analýze, která se objevila v médiích začátkem měsíce, dospěli k závěru, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoliv jej převedl do svěřenského fondu. Protože má zároveň jako premiér zásadní vliv na rozhodování spojené s využíváním peněz přicházejících z evropského rozpočtu, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.

Poslanci v textu vyjadřují hluboké znepokojení nad tím, že Česko nedodržuje finanční nařízení týkající se střetu zájmů. Rovněž vyzývá státní orgány, aby důsledně uplatňovaly nová pravidla pro posuzování konfliktů zájmů, která v unii platí od srpna. 

Podle Deníku N a ČTK se zastavení evropských dotací týká jen Agrofertu, nikoliv celé České republiky. "Už je to jasné a můžu potvrdit, že se jedná pouze o platby týkající se Agrofertu," řekla mluvčí eurokomisaře Oettingera Andreana Stankovová.

Usnesení rovněž uvádí, že společnosti koncernu Agrofert získávaly v letech 2013-2020 ročně z evropských strukturálních a investičních fondů částky od 42 milionů eur až po 82 milionů eur (přibližně jedna až dvě miliardy korun).

Babiš se sejde s Junckerem

O situaci kolem dotací pro Česko bude ve čtvrtek český premiér Andrej Babiš jednat s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Ten mu chce objasnit, jak došlo ke zmatkům ohledně neproplácení eurodotací. Podle zdrojů Aktuálně.cz mu chce potvrdit, že se stop stav týká pouze dotací pro firmy z holdingu Agrofert, a to kvůli nevyjasnění údajného Babišova střetu zájmů. Český premiér je na summitu v Bruselu.

Pro rezoluci hlasovala i část českých europoslanců: dvojice zástupců ODS, členové KDU-ČSL a TOP 09 či politici zvolení za Babišovo hnutí ANO Pavel Telička a Petr Ježek. Své rozhodnutí zdůvodňují mimo jiné tím, že problém, který kritici usnesení označují za interní věc Česka, se týká evropských dotací, a proto je třeba řešit jej na půdě evropských orgánů.

"Vše musí být řádně prošetřeno," napsal po čtvrtečním hlasování na Twitteru český europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Proti se naopak vyslovily poslankyně ANO Martina Dlabajová a Dita Charanzová a také komunističtí europoslanci, jejichž strana podporuje Babišovu vládu v českém parlamentu. Podle Dlabajové je rezoluce nepřijatelná, neboť "dopředu předjímá závěry Evropské komise a konflikt zájmů v České republice".

Sociální demokraté, jejichž strana se spolu s ANO podílí na české vládě, se hlasování nezúčastnili.

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger už během středeční debaty uvedl, že Evropská komise již Prahu v dopise informovala, že až do vyřešení celé záležitosti nehodlá další dotace udělovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy