EU pozastavila dotace jen Agrofertu, uvedla Dostálová. Svá slova upřesnil i Oettinger

Domácí Kateřina Frouzová ČTK Domácí, Kateřina Frouzová, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2018 16:52
Evropské dotace byly do vyjasnění problému pozastaveny pouze Agrofertu, záležitost se netýká celé České republiky, uklidňovala ve čtvrtek ráno ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger přitom předchozí den řekl, že Česko nedostane vůbec žádné dotace, dokud se situace kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nevyjasní. Mluvčí komise však ve čtvrtek upřesnila, že se jedná jen o dotace pro Agrofert.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | Foto: Ludvík Hradilek

"Platby, o kterých mluvil komisař Oettinger v Evropském parlamentu, se týkaly pouze Agrofertu, a ne celé České republiky," uvedla deníku Aktuálně.cz mluvčí Evropské komise.

Původní vyjádření eurokomisaře, že stop stav platí pro celé Česko, české poslance překvapilo. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) od rána ujišťoval, že se neproplacení bude týkat pouze těch dotací, které souvisí s Agrofertem.

Babiš se sejde s Junckerem

O situaci kolem dotací pro Česko bude ve čtvrtek český premiér Andrej Babiš jednat s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Ten mu chce objasnit, jak došlo ke zmatkům ohledně neproplácení eurodotací. Podle zdrojů Aktuálně.cz mu chce potvrdit, že se stop stav týká pouze dotací pro firmy z holdingu Agrofert, a to kvůli nevyjasnění údajného Babišova střetu zájmů. Český premiér je na summitu v Bruselu.

"Platební a certifikační orgán ministerstva financí rozhodl, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení," potvrdil Hamáčkova slova mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

"Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje a vyloučí se ohrožení proplacení dalších žádostí," vyvracelo ministerstvo Oettingerova slova, že byly Česku pozastaveny veškeré dotace od EU.

Později upřesnilo, že se rozhodnutí týká všech výdajů souvisejících s Agrofertem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. Rozhodnutí zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu.

V pondělí budou ministři věc řešit na vládě. "Mluvil jsem s premiérem a řekl mi, že v pondělí na vládě o tom budeme diskutovat," řekl pro Aktuálně.cz ministr vnitra Jan Hamáček. Klíčové podle něj je právě to, aby nebylo ohroženo vyplácení pro celou Českou republiku.

Polčák: Požádám komisi o vyjasnění situace

Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger přitom ve středu večer uvedl, že Evropská komise nehodlá vyplácet České republice žádné dotace. Dodal, že od 2. srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly Česku vyplaceny zatím žádné peníze.

"Chceme tu věc komplexně vyjasnit, abychom vyloučili střet zájmů, a proto rozhodně nebudeme provádět žádné platby z rozpočtu 2018 a 2019," uvedl eurokomisař. "V dopise (zaslaném ČR) jsme řekli, že pokud nebude z našeho pohledu situace vyjasněná, nebude vyjasněný střet zájmů, nemáme v úmyslu žádné prostředky vyplácet," dodal.

Europoslanec za STAN Stanislav Polčák uvedl, že chce nejasnosti po komisi co nejrychleji objasnit. "Podle stenozáznamu vystoupení komisaře Oettingera existuje pochybnost, zda nedošlo k pozastaveni čerpání evropských fondů pro celou ČR, nejen pro Agrofert. To by byl nejhorší možný důsledek pro naši zemi. Hodlám interpelovat Evropskou komisi, aby se to vyjasnilo."

Mezitím však už mluvčí komise uvedla dosavadní slova na pravou míru. Neproplácení dotací se má týkat pouze firem z holdingu Agrofert.

Výplaty dotací standardně probíhají

"Chtěli bychom ubezpečit všechny, kteří žádali Státní zemědělský intervenční fond o dotace, že výplaty probíhají standardním způsobem," ujistil fond.

Vyplácení dotací, zjednodušeně řečeno, funguje na principu, že peníze posílá firmám - například Agrofertu - stát, tedy Česká republika, která pak žádá o proplacení těchto výdajů EU. Ze slov ministrů vyplývá, že v případě Agrofertu tedy do vyřešení situace nebude Česko zpětně proplacení výdajů požadovat.

Toky peněz poskytnutých České republice z rozpočtu EU řídí Platební a certifikační orgán ministerstva financí, který také o proplácení dotací unii žádá.

Pozastavení vyplácení dotací oznámil Oettinger během středeční debaty v Evropském parlamentu. Poslanci řešili rezoluci vyzývající komisi mimo jiné právě k zastavení poskytování dotací holdingu Agrofert, který Babiš loni v únoru převedl do svěřenských fondů. Hlasovat by o ní měli dnes.

"Chápu pozici Evropské komise. Pokud někdo dotace vyplácí, tak chce, aby s nimi bylo nakládáno v souladu s pravidly. A pokud tomu tak není, tak má právo tu podporu zastavit," řekla ve čtvrtek ve sněmovně místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Do Česka přijedou auditoři EU

Evropská komise také oznámila, že se chystá začátkem příštího roku poslat do Česka auditory, kteří prověří, zda při čerpání dotací v několika programech nebyla porušována pravidla. Audity by měly zkoumat finanční období let 2007 až 2013 i dobu od roku 2014 do letošního srpna, tedy do chvíle, než začala platit nová úprava v posuzování střetu zájmů. Podle Oettingera by se měly prověřovat české dotace čerpané v rámci programů rozvoje venkova, politiky soudržnosti a sociální politiky.

Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Studie právní služby Evropské komise dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy