Babiš: Je to jen předvolební hra opozičních poslanců, s Evropskou komisí komunikujeme

Ondřej Houska Ondřej Houska
13. 12. 2018 17:44
Premiér Andrej Babiš odmítá, že by jeho údajný střet zájmů poškozoval Českou republiku. Naopak obviňuje opoziční europoslance, že škodí reputaci Česka, když přenášejí kampaň proti němu na půdu Evropského parlamentu ve snaze získat pozornost před blížícími se volbami. "My máme nějakou komunikaci a věřím, že se to vysvětlí," říká v rozhovoru k jednání s Evropskou komisí Babiš.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Evropský parlament dnes podle očekávání odhlasoval rezoluci, která vyzývá k okamžitému zastavení dotací pro Agrofert. Čekal jste to?
Je třeba říct občanům, o co tady jde. Tedy že naše opozice, když neuspěla s těmi kampaněmi proti mně v České republice, tak to přenesla na Evropský parlament.

Zazněla zde slova o tom, že poškozujete dobré jméno České republiky…
Musím se smát, když někteří europoslanci říkají, že to poškozuje dobré jméno České republiky - to oni poškozují dobré jméno České republiky. Pan (Stanislav) Polčák, pan (Jiří) Pospíšil a všichni, protože včera na tom plénu ze 751 poslanců bylo přítomno 30 poslanců, z toho bylo přítomno 19 českých poslanců, a z toho vystoupilo 15 českých poslanců, kdy veřejně kopají do českého premiéra, poškozují pověst České republik.

Jak je to tedy se zastavením dotací?
Samozřejmě jsou to všechno plácnutí do vody, protože to nemá žádný reálný základ. Pro nás je partnerem Evropská komise. Evropská komise komunikuje s ministerstvem financí. Od rána byla v prostoru dezinformace, že se mají zastavit dotace do České republiky, což byla lež, a já jsem to ráno na letišti komentoval, že je to lež. I pan Oettinger řekl, že je to lež.

Pan Oettinger uvedl, že se spletl…
Podstata je, že to není pravda, že jsem pravdu měl já, že jsou zastaveny dotace firmě Agrofert, že se to řeší a že Česká republika spolupracuje a řeší to kolegové z ministerstva financí. Celé to divadlo je zase jenom česká opozice, která zneužívá Evropský parlament na politický boj proti mé osobě.

Jak dlouho bude to zastavení dotací trvat?
Já nevÍm, kolegové z ministerstva financí to mají na starost, takže budou komunikovat. My jsme poslali dopis panu Oettingerovi, kde jsme mu napsali, že určitě jsme připraveni na komunikaci, aby se vysvětlila ta interpretace toho článku, který čirou náhodou v pátek večer unikl do Le Mondu, Guardianu a Süddeutche Zeitung najednou - interní dokument komise, což je taky velice podivná záležitost. Takže určitě se to vysvětlí.

Takže se ve střetu zájmů necítíte?
Já znovu opakuji, aby si všichni vzpomněli, že český parlament přijal lex Babiš, zákon proti Babišovi (zákon o střetu zájmů - pozn. red.). A Babiš podle toho zákona postupoval - vzal firmu, ze které odešel v roce 2014, vložil ji do svěřenského fondu. Nemám nic společného s tou firmou, nemám na ni žádný vliv a jsem zkrátka přesvědčen, že se to vysvětlí a že to bude v pořádku.

Je možné, že by se změnilo právní postavení vašich svěřenských fondů na takzvané slepé fondy, což je jedno z možných řešení?
Já tohle nechci komentovat. My máme nějakou komunikaci a věřím, že se to vysvětlí. Mají to právníci jednotlivých resortů. Myslím, že i na pondělní vládě tomu budeme věnovat nějaký čas. Možná už přijmeme i nějaké opatření, abychom vyšli vstříc Evropské komisi. Takže počkejte si na příští týden.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy