Agrofert nemůže čerpat evropské dotace, loni z nich získal rekordní dvě miliardy

Domácí Domácí
13. 12. 2018 18:37
Agrofertu bylo kvůli podezření ze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše pozastaveno čerpání peněz z evropských dotačních programů. Zejména jeho zemědělská část je přitom založena na co nejefektivnějším využívání dotací, jejichž výše se loni blížila polovině zisku celého koncernu, jak ukázala analýza Hospodářských novin. Zatímco zisk Agrofertu loni klesl, čerpané dotace dosáhly rekordní výše.
Pražské sídlo Agrofertu.
Pražské sídlo Agrofertu. | Foto: ČTK

Pod holding Agrofert spadá na dvě stě společností, jež loni získaly rekordní dotace ve výši zhruba 2,1 miliardy korun, informovaly už dříve Hospodářské noviny s odkazem na výroční zprávu. Konsolidovaný zisk koncernu dosáhl zhruba 4,8 miliardy, na daních z příjmů firma odvedla 739 milionů.

Dotace, jež Agrofert čerpá, jsou v zásadě trojího druhu - investiční dotace, dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů a peníze, které dostává každý subjekt po splnění určitých podmínek. Právě poslední druh dotací přináší koncernu nejvíc peněz.

"Typicky jde o zemědělské dotace za každý hektar půdy či kus chovaného zvířete. Na těchto provozních dotacích firmy Agrofertu inkasovaly 1,35 miliardy korun. V žádném jiném roce holding neinkasoval víc," uvedly Hospodářské noviny.

Z investičních dotací loni Agrofert vyčerpal 607 milionů, z toho 290 milionů získal v Německu na stavbu velké pekárny. Také v Česku mířily největší dotace do potravinářských firem, jako jsou Vepříny Animo Žatec, které loni obdržely 75 milionů, Vodňanská drůbež, která inkasovala 68 milionů a dalších 75 milionů má přislíbeno, a Kostelecké uzeniny, které dostaly 19 milionů a přislíbených mají dalších 134 milionů. Zhruba 100 milionů pak Agrofert získal s pobídek od státu v podobě slev na daních.

Třetím druhem dotací je dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, Agrofert je čerpal hlavně na bioplynové stanice, při čemž získal zhruba 150 milionů korun.

Zatímco zisk Agrofertu loni klesl o 38 procent, což vedení vysvětluje horším hospodařením potravinářských firem a výrobců hnojiv, čerpané dotace dosáhly rekordní výše.

VIDEO: Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 18 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy