Agrofert nemůže čerpat evropské dotace, loni z nich získal rekordní dvě miliardy

Domácí Domácí
13. 12. 2018 18:37
Agrofertu bylo kvůli podezření ze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše pozastaveno čerpání peněz z evropských dotačních programů. Zejména jeho zemědělská část je přitom založena na co nejefektivnějším využívání dotací, jejichž výše se loni blížila polovině zisku celého koncernu, jak ukázala analýza Hospodářských novin. Zatímco zisk Agrofertu loni klesl, čerpané dotace dosáhly rekordní výše.
Pražské sídlo Agrofertu.
Pražské sídlo Agrofertu. | Foto: ČTK

Pod holding Agrofert spadá na dvě stě společností, jež loni získaly rekordní dotace ve výši zhruba 2,1 miliardy korun, informovaly už dříve Hospodářské noviny s odkazem na výroční zprávu. Konsolidovaný zisk koncernu dosáhl zhruba 4,8 miliardy, na daních z příjmů firma odvedla 739 milionů.

Dotace, jež Agrofert čerpá, jsou v zásadě trojího druhu - investiční dotace, dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů a peníze, které dostává každý subjekt po splnění určitých podmínek. Právě poslední druh dotací přináší koncernu nejvíc peněz.

"Typicky jde o zemědělské dotace za každý hektar půdy či kus chovaného zvířete. Na těchto provozních dotacích firmy Agrofertu inkasovaly 1,35 miliardy korun. V žádném jiném roce holding neinkasoval víc," uvedly Hospodářské noviny.

Z investičních dotací loni Agrofert vyčerpal 607 milionů, z toho 290 milionů získal v Německu na stavbu velké pekárny. Také v Česku mířily největší dotace do potravinářských firem, jako jsou Vepříny Animo Žatec, které loni obdržely 75 milionů, Vodňanská drůbež, která inkasovala 68 milionů a dalších 75 milionů má přislíbeno, a Kostelecké uzeniny, které dostaly 19 milionů a přislíbených mají dalších 134 milionů. Zhruba 100 milionů pak Agrofert získal s pobídek od státu v podobě slev na daních.

Třetím druhem dotací je dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, Agrofert je čerpal hlavně na bioplynové stanice, při čemž získal zhruba 150 milionů korun.

Zatímco zisk Agrofertu loni klesl o 38 procent, což vedení vysvětluje horším hospodařením potravinářských firem a výrobců hnojiv, čerpané dotace dosáhly rekordní výše.

VIDEO: Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 25 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy