Agrofert nemůže čerpat evropské dotace, loni z nich získal rekordní dvě miliardy

Domácí Domácí
13. 12. 2018 18:37
Agrofertu bylo kvůli podezření ze střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše pozastaveno čerpání peněz z evropských dotačních programů. Zejména jeho zemědělská část je přitom založena na co nejefektivnějším využívání dotací, jejichž výše se loni blížila polovině zisku celého koncernu, jak ukázala analýza Hospodářských novin. Zatímco zisk Agrofertu loni klesl, čerpané dotace dosáhly rekordní výše.
Pražské sídlo Agrofertu.
Pražské sídlo Agrofertu. | Foto: ČTK

Pod holding Agrofert spadá na dvě stě společností, jež loni získaly rekordní dotace ve výši zhruba 2,1 miliardy korun, informovaly už dříve Hospodářské noviny s odkazem na výroční zprávu. Konsolidovaný zisk koncernu dosáhl zhruba 4,8 miliardy, na daních z příjmů firma odvedla 739 milionů.

Dotace, jež Agrofert čerpá, jsou v zásadě trojího druhu - investiční dotace, dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů a peníze, které dostává každý subjekt po splnění určitých podmínek. Právě poslední druh dotací přináší koncernu nejvíc peněz.

"Typicky jde o zemědělské dotace za každý hektar půdy či kus chovaného zvířete. Na těchto provozních dotacích firmy Agrofertu inkasovaly 1,35 miliardy korun. V žádném jiném roce holding neinkasoval víc," uvedly Hospodářské noviny.

Z investičních dotací loni Agrofert vyčerpal 607 milionů, z toho 290 milionů získal v Německu na stavbu velké pekárny. Také v Česku mířily největší dotace do potravinářských firem, jako jsou Vepříny Animo Žatec, které loni obdržely 75 milionů, Vodňanská drůbež, která inkasovala 68 milionů a dalších 75 milionů má přislíbeno, a Kostelecké uzeniny, které dostaly 19 milionů a přislíbených mají dalších 134 milionů. Zhruba 100 milionů pak Agrofert získal s pobídek od státu v podobě slev na daních.

Třetím druhem dotací je dorovnání garantovaných výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů, Agrofert je čerpal hlavně na bioplynové stanice, při čemž získal zhruba 150 milionů korun.

Zatímco zisk Agrofertu loni klesl o 38 procent, což vedení vysvětluje horším hospodařením potravinářských firem a výrobců hnojiv, čerpané dotace dosáhly rekordní výše.

VIDEO: Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy