Česká republika - Olomouc by mohla sloužit jako model pro úřady či firmy, jak by v Česku mohly vypadat skutečně efektivní programy pro vozíčkáře či jinak handicapované.
Město, které za realizaci bezbariérového projektu získalo prestižní cenu v soutěži Access City Award 2012, se dostalo do nejužšího výběru osmi finalistů z 23 zemí EU.
Zatímco většina českých měst zůstává u tradičnějších úprav, zahrnujících bezbariérové chodníky a lehce přístupné dopravní prostředky, oceněný olomoucký projekt stavěl především na využití nových technologií.
Multimediální průvodce v místním informačním centru tak například využívá audionahrávek, které usnadňují orientaci zrakově postižených osob ve městě.
Domácí i zahraniční experti kvitují, že kromě měst se o usnadnění přístupu svým zákazníkům úspěšně snaží také čím dál více českých firem.
Výrazné zvýšení komfortu pro osoby se sníženou pohyblivostí slibují v roce 2012 i státní České dráhy. Má přibýt na 675 bezbariérových spojů, které budou jezdit na regionálních trasách.
Přesná data o vzniku nových bezbariérových míst ale chybí. "Těžko se to posuzuje, je velmi těžké určit, co je doopravdy bezbariérové," říká Dagmar Lanzová z Národní rady osob se zdravotním postižením.
Vzor z Třebíčska
Jako ukázkové město, kde mají lidé se zdravotním postižením možnost zapojit se i do plánování stavebního odstraňování bariér, uvádí právě Olomouc, velká snaha zlepšit situaci je podle ní znatelná třeba v Pardubicích.
Národní rada však upozorňuje, že stejně - ne-li více - chvály si zasluhují i menší obce v České republice, které se lepšímu životu postižených aktivně věnují. Například Rouchovany na Třebíčsku by podle Lanzové mohly směle sloužit jako vzor pro mnohá větší města.
Kateřina Poláčková z Ligy vozíčkářů každopádně oceňuje, že alespoň základní program, zajišťující bezbariérový přístup se v dlouhodobých plánech rozvoje měst stává věcí čím dál pravidelnější.