Část soudců chce státu ušetřit peníze, vzdá se proto náhrad

ČTK ČTK
12. 2. 2015 20:21
Někteří soudci mají podmínku pro podpis dohody o nižším doplatku mezd. Ustoupili pro dobro společnosti, tvrdí.
Foto: Thinkstock

Praha – Někteří soudci mají podmínku pro svůj podpis pod dohodu, kterou se vzdají části svých nároků kvůli špatně vypláceným mzdám. Požadují, aby vláda vydala prohlášení, že justice ustoupila pro dobro společnosti a svým krokem ušetří státu peníze. Požadavkem se bude příští čtvrtek na své republikové radě zabývat Soudcovská unie, uvedl Český rozhlas.

Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová si podle rozhlasu myslí, že by dohodu s vládou podepsalo více soudců, kdyby kabinet vydal oficiální stanovisko, že mu justice ustoupila ve prospěch celé společnosti. Zemanová ale neočekává, že by vláda takové prohlášení vydala.

Stát vyplatí 1,2 miliardy korun

Podle dohody, kterou v pondělí těsně schválila vláda, mají soudci dostat část platů zpětně a části nároků se vzdají. Reprezentanti justice na svém jednání ve středu uvedli, že dohodu o částečném dorovnání platů je připravena přijmout naprostá většina soudců a státních zástupců.

Soudci mají podle dohody s vládou zpětně dostat peníze za léta 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně. Stát jim vyplatí celkem 1,2 miliardy korun a ušetří kolem čtyř miliard, které by musel vyplatit v případě, že by soudci a státní zástupci na kompromis nepřistoupili.

Dohoda je reakcí na nedávný verdikt Nejvyššího soudu, který v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu jak kvůli nesprávně stanovené základně, tak kvůli sníženému koeficientu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy