Mimořádná zpráva

Část soudců chce státu ušetřit peníze, vzdá se proto náhrad

ČTK ČTK
12. 2. 2015 20:21
Někteří soudci mají podmínku pro podpis dohody o nižším doplatku mezd. Ustoupili pro dobro společnosti, tvrdí.
Foto: Thinkstock

Praha – Někteří soudci mají podmínku pro svůj podpis pod dohodu, kterou se vzdají části svých nároků kvůli špatně vypláceným mzdám. Požadují, aby vláda vydala prohlášení, že justice ustoupila pro dobro společnosti a svým krokem ušetří státu peníze. Požadavkem se bude příští čtvrtek na své republikové radě zabývat Soudcovská unie, uvedl Český rozhlas.

Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová si podle rozhlasu myslí, že by dohodu s vládou podepsalo více soudců, kdyby kabinet vydal oficiální stanovisko, že mu justice ustoupila ve prospěch celé společnosti. Zemanová ale neočekává, že by vláda takové prohlášení vydala.

Stát vyplatí 1,2 miliardy korun

Podle dohody, kterou v pondělí těsně schválila vláda, mají soudci dostat část platů zpětně a části nároků se vzdají. Reprezentanti justice na svém jednání ve středu uvedli, že dohodu o částečném dorovnání platů je připravena přijmout naprostá většina soudců a státních zástupců.

Soudci mají podle dohody s vládou zpětně dostat peníze za léta 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně. Stát jim vyplatí celkem 1,2 miliardy korun a ušetří kolem čtyř miliard, které by musel vyplatit v případě, že by soudci a státní zástupci na kompromis nepřistoupili.

Dohoda je reakcí na nedávný verdikt Nejvyššího soudu, který v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu jak kvůli nesprávně stanovené základně, tak kvůli sníženému koeficientu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy