Kompromis o platech. Stát soudcům doplatí 1,2 miliardy

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 6. 2. 2015 18:29
Zástupci vlády a justice po společném jednání přišli s návrhem, díky kterému by stát nemusel doplácet soudcům a žalobcům až pět miliard za uplynulé tři roky.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vstřícným gestem z obou stran skončilo páteční jednání na ministerstvu spravedlnosti o platech soudců a státních zástupců. Pokud kompromis projde i na pondělním jednání vlády, stát doplatí soudcům a státním zástupcům, kteří na dohodu přistoupí, zhruba 1,2 miliardy korun.

Závěr dvouapůlhodinové schůzky je takový, že zástupci justice ustoupí od podávání žalob a zapomenou na doplacení platů za uplynulé tři roky, stát jim doplatí jen rozdíl oproti platové základně, který byl zaviněn používáním špatného statistického údaje.

"Soudci, státní zástupci v podstatě zapomenou na doplatek platů, co se týče trojnásobného koeficientu, stát na druhou stranu by doplatil rozdíl v platové základně," přiblížil dohodu na tiskové konferenci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

"Přestože soudci nezavinili, jsou připraveni vzdát se části svých nároků, aby zůstala zachována důvěra v jejich rozhodování. Vyzývám všechny své kolegy, aby si uvědomili, co je je ve hře," apeloval na soudce předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zástupci justice opakovaně připomněli, že suma, které se vzdávají, je mnohem větší, než ta, jakou by jim stát podle dohody měl doplatit. Zároveň však opakovaně ocenili přístup vlády a zejména ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). "Myslím si, že jsme poprvé dospěli k závěru, že s justicí se jedná," pochvaloval si nový předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Válková věří, že usnesení, které se bude formulovat o víkendu, vláda na svém pondělním zasedání přijme. Důležité slovo však podle ní bude mít ministr financí a její stranický šéf Andrej Babiš. Ministerstvo totiž ve svých rezervách dostatečné prostředky nemá.

Ústavní stížnost nebyla v pátek na stole

Doposud se přitom zdálo, že jedinou cestou z ošemetné situace, kdy podle Válkové by v nejčernějším scénáři stát zaplatil až šest miliard korun, bylo podání ústavní stížnosti. Tu však mohl jako účastník řízení podat pouze předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa, který se pátečního jednání rovněž účastnil.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve vyjádřil přesvědčení, že existuje rozpor mezi nynějším verdiktem Nejvyššího soudu a dřívějším nálezem Ústavního soudu. Dokonce pověřil Válkovou, aby Jirsu k podání stížnosti vyzvala. Nakonec se však více než 40 zástupců vlády a justice této variantě vůbec nevěnovalo.

Přesto je však možné, že vláda svým usnesením Jirsu k podání stížnosti přece jen vyzve. Podle ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera by totiž došlo k jasnému konstatování, jak soudy mají do budoucna postupovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy