Pelikán k žalobcům: Kompromis je nejhorší varianta

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
10. 2. 2015 16:05
"Ano," říká stručně Robert Pelikán na otázku, zda přijme Babišovu nabídku na post ministra spravedlnosti. Slibuje nápravu v komunikaci s poslanci. V případě zákona o žalobcích však odmítá kompromis.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: DVTV

Praha - Stávající ministryně spravedlnosti Helena Válková předala šéfovi hnutí ANO a vicepremiérovi Andreji Babišovi písemnou rezignaci. Na postu by ji od začátku března měl podle Babišova záměru nahradit dosavadní náměstek pro legislativu Robert Pelikán.

Ten v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz říká, že s Babišem o jeho nabídce hovořil už na konci minulého týdne. V čele resortu sice chce pokračovat v práci, kterou Válková načala, dá se od něj však čekat razantnější přístup. Zároveň by rád více komunikoval s poslanci, což byla i častá výtka směrem k Válkové.

Aktuálně.cz: Mluvil s vámi předseda ANO Babiš o tom, že vás bude chtít nominovat na post ministra spravedlnosti?
Robert Pelikán: Ano, hovořili jsme spolu o tom.

A.cz: Kdy přesně?
V neděli večer.

A.cz: Předpokládám, že nabídku přijmete…
Ano.

A.cz: Babiš rovněž řekl, že nyní ministerstvo potřebuje tvrdší ruku a větší tah na branku. Co si pod tím máme představit?
Přiznám se, že na tuhle otázku neumím úplně odpovědět…

A.cz: Co znamená tvrdší ruka? Že na ministerstvu něco nefunguje?
Určitě to není tak, že by na ministerstvu něco nefungovalo. Spíš bych řekl, že jde o míru usilovnosti, se kterou si ministerstvo půjde za cíli, které si vytklo. Rozhodně tím nechci říct, že by za nimi paní ministryně nešla. Ale je to asi také trochu věc povahy nebo věku. Každý věk má své velké přednosti - ten můj má velké nedostatky v tom, že někdy mohu být málo rozvážný, ale na druhou stranu mám snad dost energie.

A.cz: Neboli budete chtít do některých věcí "říznout"...
Tak. Ale to samozřejmě musím nějak mírnit. Nebude to tak, že pojedu jako parní válec. Spíš se opravdu pokusím využít té síly svého věku, abych došel k stanoveným cílům. Je o mně, myslím, poměrně známo, že za cíli si umím jít. Takže snad to má pan ministr na mysli.

A.cz: Už máte představu, kdo by se mohl stát prvním náměstkem? Je nějaké konkrétní jméno nebo jména?
Myslím, že teď je zde dobrý tým, jestli ho budu ještě o někoho obohacovat, to zatím nevím…

A.cz: Přinejmenším o prvního náměstka budete muset…
Toho mohu obsadit z vnitřních zdrojů - že někoho povýším. Ale představu ještě nemám.

Střídání v čele pelotonu

A.cz: Dá se očekávat kontinuita s prací ministryně Válkové, nebo nastolíte úplně nový směr?

Ne, k tomu rozhodně není důvod. Jsem přesvědčen, že ministerstvo šlo dobrým směrem. Spíš je potřeba čerstvých sil k pokračování v této cestě. Paní ministryně měla obtížný rok. Je to takové střídání na čele pelotonu.

A.cz: Přinejmenším opoziční poslanci vás už teď kritizují. Myslíte, že s nimi budete schopný najít společnou řeč? Protože jedna z výtek směrem k ministryni Válkové byla, že se Sněmovnou málo komunikuje…
To je přesně to, co je nyní nesmírně třeba. Dnes máme předlohy zákonů do značné míry připravené a teď je třeba si to odpracovat v Parlamentu. A to, že opozice kritizuje kroky vlády, je normální. Rozhodně jsem necítil, že bych s opozičními poslanci v ústavněprávním výboru měl nějaký komunikační problém a nemohl s nimi hovořit. Naopak. Myslím, že to bude dobře fungovat.

A.cz: Tématem posledních dní byla dohoda s justicí o platech. Budete jako ministr dohodu ctít, nebo ji naopak ještě zkusíte změnit a přijít s novým řešením?
Dohody ctím a myslím, že toto je dobrá dohoda. A teď musíme doufat, že soudci a státní zástupci podanou ruku přijmou a dohody se v co největším počtu podaří uzavřít. Pokud se situace uklidní a přestanou tyto půtky, tak to bude dobře pro celý resort.

A.cz: Na ministerstvu se minulý týden řešil i zákon o státním zastupitelství. Budete schopni se s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem domluvit tak, aby na něm byla široká shoda?
Myslím, že s panem nejvyšším státním zástupcem máme vynikající vztahy. To, že se na některých věcech neshodujeme, rozhodně neznamená, že bychom neměli dobré vztahy. Takže jsem přesvědčen, že spolu o věcech budeme schopni minimálně mluvit. Pan nejvyšší státní zástupce dávno pochopil, že se se mnou dá férově domluvit. Bez ohledu na funkce máme domluvené další jednání nad zákonem a budeme v tom pokračovat.

A.cz: Takže to, co ministryně naznačila v pátek - tedy že byste se měli potkat někde v půli cesty - to platí?
Kde se potkáme a jak moc se potkáme, se uvidí. Ale určitě budeme hledat nejlepší řešení a v tom si s panem nejvyšším státním zástupcem rozumíme. Nerad mluvím o kompromisech. Kompromis totiž bývá nejhorší varianta, protože nemá dobré z ničeho. Někdy je třeba najít třetí cestu nebo jeden ustoupí a raději pomůže druhému dopracovat jeho variantu. Zkrátka neměl by to být handl.

A.cz: Už když jste přicházel na ministerstvo, byl jste známý jako velký kritik nového občanského zákoníku. Budete z pozice ministra prosazovat větší zásahy do kodexu, které by následovaly po už připravované akutní novele?
Tohle je zrovna něco, na co úplně neznám přesnou odpověď. Jestli se mi něco ve funkci náměstka doopravdy nepovedlo, tak to byla prezentace záměrů v této oblasti. Zaplatil jsem jakousi daň z nezkušenosti. Jak budu dál postupovat, ještě nevím. Respektive vím, že odborné veřejnosti předložíme k diskusi kompletní materiál, ale jaký bude jeho další osud, zatím nedovedu říct.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy