Praha - Kvůli deštivému a chladnému počasí zahynula na většině míst České republiky mláďata čápa bílého, nebo čápi vůbec nezahnízdili.
Nepříznivé počasí v Čechách panovalo právě v době hnízdění těchto ptáků. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Roudnice nad Labem znamenal tento rok pro čápy tragédii, která nemá v historii obdoby.
Roudničtí ochránci přírody každoročně monitorují populace čápů bílých na 285 lokalitách ve 25 okresech.
Na hnízdech 15 sledovaných okresů bylo zaznamenáno téměř pětkrát méně mláďat než loni, v 10 okresech dokonce nebylo nalezeno žádné živé mládě. Navíc je možné, že mláďata, která přežila a jsou ještě na hnízdě, nebudou úplně zdravá.
Celou situací se zabývá program ČSOP na mapování a ochranu čápů. Kromě samotného mapování výskytu a kroužkování čápů je součástí programu také rozsáhlý průzkum čapích populací a péče o čapí hnízda.
Vyhodnocují se tak klimatické a antropogenní vlivy na úspěšnost hnízdění, složení potravy nebo jejich chování.
„Zjistili jsme například, že dospělí čápi chrání narozená ptáčata roztaženými křídly před silným sluncem nebo prudkým deštěm, nebo třeba to, že přestože jsou čápi považováni za striktní masožravce, v žaludcích některých mrtvých mláďat byla objevena i bylinná strava," uvedl odborný garant programu ČSOP Stanislav Chvapil.
Podle Chvapila je stejně tak důležitá i péče o čapí hnízda, protože míst jako jsou komíny, střechy, stožáry a vysoké stromy, kde tito ptáci hnízdí, postupně ubývá.
Hnízda nesmí být příliš zarostlá, moc vysoká nebo nakloněná na stranu. V takových případech je nutné hnízdo upravit tak, aby mohli čápi na hnízdo za rok zase přiletět. Tam, kde došlo k likvidaci hnízdních budov či stromů, jsou instalovány umělé hnízdní podložky.
Ochránci doufají, že bude příští rok pro hnízdění čápů příznivější a jejich hnízdění bude mít normální průběh.
V roce 2014 se také uskuteční celoevropské sčítání čapí populace, které se provádí jednou za deset let.