Praha - Česká vláda měla při svém rozhodování v roce 1999 o prodeji Mostecké uhelné společnosti k dispozici varující informace z českého velvyslanectví v Bernu. Týkaly se švýcarské firmy Investenergy, která chtěla podíl koupit.
V sobotním Právu to napsal tehdejší velvyslanec ve Švýcarsku Jaroslav Šedivý.
Jak uvedl, bylo pro něj nepochopitelné, jak mohla vláda sociálně demokratického premiéra Miloše Zemana pominout jeho poměrně varující sdělení.
Šedivý popsal, že se na obchodního radu velvyslanectví 18. srpna 1999 obrátil zástupce ministerstva průmyslu se žádostí, aby zjistil ze švýcarského obchodního rejstříku informace o několika firmách, které usilují o privatizaci státního majetku v ČR. V žádosti podle něj nebylo uvedeno, o jakou privatizaci má jít.
Velvyslanectví se podařilo získat informace o firmě Investenergy, která v té době sídlila na adrese ve Villars-sur-Glane, na které bydlel i její majitel Jiří Diviš. Byla to akciová společnost s kapitálem dva miliony švýcarských franků a do rejstříku se zaregistrovala 9. dubna 1997.
Tyto údaje velvyslanectví odeslalo ministerstvu průmyslu, ale požádalo o přesnější informace o firmě Investenergy.
Nová informace uváděla, že v dubnu 1998 se firma přesunula do švýcarského Freiburgu a jako majitel a jako většinový akcionář se uvádí americká firma Appian Group. A jako podílník byla zapsána také firma Synergo Suisse, CZ se sídlem v ČR. O informace o této firmě žádalo ministerstvo také.
Varující informace
Tuto podrobnější informaci zaslalo velvyslanectví do Prahy hned následující den, 19. srpna 1999. Současně však začalo zjišťovat další informace o Divišovi. Získalo informaci o sedmi firmách, ve kterých Diviš figuroval jako majitel nebo ředitel. Jejich celkový kapitál dohromady představoval asi 90 milionů korun.
Všechny tyto firmy se zaregistrovaly do rejstříku od dubna do listopadu 1997. Také tuto informaci poslalo velvyslanectví do Prahy.
"Už jenom čtení těchto informací muselo zpochybnit rozhodování ministerstva, respektive vlády o společnosti Investenergy," píše Šedivý. Vyjadřuje podiv nad tím, že ministerstvo požádalo o informace teprve týden před tím, než vláda rozhodla.
"Ve chvíli rozhodování na vládě toho 23. srpna mohla mít alespoň informace z našeho velvyslanectví, které byly varující," napsal Šedivý.
Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku, v roce 2008 však případ odložila.
V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací.