Pospíšil a Kalousek se přou, kudy na švýcarské miliardy

Tereza Šídlová
15. 11. 2011 17:30
Stát se zřejmě může do trestního řízení ve Švýcarsku připojit civilní žalobou
Foto: Jan Langer

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila připravuje plán, jak pro českou kasu zachránit dvanáct miliard zmražených na účtech obžalovaných českých uhlobaronů ve Švýcarsku.

Český stát má podle tohoto plánu ve věci švýcarských miliard podat civilní žalobu a požádat o její spojení s trestním řízením v kauze privatizace Mostecké uhelné, které nyní běží ve Švýcarsku.

Ministr Pospíšil i pražský vrchní žalobce Stanislav Mečl zároveň zpochybňují tvrzení Miroslava Kalouska, že Česko se ještě může k trestnímu řízení ve Švýcarsku připojit jako poškozený subjekt.

Tuto příležitost Česko propáslo s podáním obžaloby ve Švýcarsku, k čemuž došlo v říjnu.

„Existuje varianta, že je možné podat civilní žalobu a požádat o spojení těchto dvou řízení (spojení s trestním řízením švýcarské prokuratury - pozn. redakce). Alespoň takto na tom pracují experti z Nejvyššího státního zastupitelství," řekl Aktuálně.cz ministr Pospíšil.

Kalousek vs. justice

Pospíšil hodlá tento plán předložit v pátek na vládní schůzce, která má řešit ušlé miliardy.

„Ale to řešení je primárně na ministerstvu financí," dodal Pospíšil.

Úřad Miroslava Kalouska má totiž na starosti české majetkové zájmy v zahraničí. Kalousek v úterý řekl, že Česko stále má šanci se ke švýcarskému trestnímu řízení připojit.

„Ministerstvo financí si nechalo operativně vypracovat právní memorandum, potvrzené i švýcarskou prokuraturou, že podle švýcarského trestního řádu je možné se připojit k trestnímu řízení i po oficiálním podání obžaloby," řekl serveru novinky.cz ministr Kalousek.

Jeho výklad ale zpochybňuje vrchní státní zástupce Stanislav Mečl.

„Tato varianta řešení nám byla švýcarskými orgány popřena. Nechci polemizovat s názorem ministerstva financí. My ale máme k dispozici jinou informaci," řekl Aktuálně.cz Mečl.

Kalousek nicméně svoje slova upřesnil v podobném duchu jako Pospíšil, ministerstvo se chce připojit do řízení civilní žalobou.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy