Rampulovu týmu hrozí kvůli kauze MUS trestní stíhání

Tereza Šídlová
8. 12. 2011 1:00
Špičky justice se budou zabývat vnitřní kontrolou spolupráce VSZ se Švýcary
Odvolaný vrchní pražský žalobce Vlastimil Rampula.
Odvolaný vrchní pražský žalobce Vlastimil Rampula. | Foto: ČTK

Praha - Kauza privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) nadále otřásá Vrchním státním zastupitelstvím (VSZ) v Praze.

Za laxní přístup v domáhání se miliard zablokovaných ve Švýcarsku hrozí jeho bývalým šéfům nejen kárné postihy, ale i trestní stíhání.

Deníku Aktuálně.cz to řekly zdroje obeznámené s auditem, jež krátce po svém nástupu v listopadu nařídil vrchní pražský žalobce Stanislav Mečl.

Verdikt v pondělí

Závěry kontroly, která se týká spolupráce VSZ se švýcarskými vyšetřovateli za dob působení nedávno odvolaného zástupce Vlastimila Rampuly, se nyní zabývají špičky české justice. Nejpozději po víkendu má být jasno, zda bude bývalý Rampulův tým čelit postihu.

Podle informací Aktuálně.cz totiž z kontroly postupu vyplynulo, že se úředníci zastupitelství mohli dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Za ten hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Závěry dostane na stůl i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Pan ministr se závěry vnitřního dohledu začne zabývat koncem tohoto týdne," řekla Aktuálně.cz jeho mluvčí Tereza Palečková.

Šetření může ještě víc oslabit pozici současného náměstka VSZ Libora Grygárka, jehož Mečl vyzval k rezignaci kvůli jeho kontaktům s podnikatelem Romanem Janouškem.

Mečl v médiích už dříve konstatoval, že k průtahům v komunikaci se Švýcary docházelo i kvůli laxnosti VSZ. V souvislosti s kauzou sesadil Ladislava Letka a Marcelu Kratochvílovou z vedení odboru závažné hospodářské kriminality VSZ.

Z auditu mělo podle informací Aktuálně.cz vyplynout, že úředníci v odpovědích švýcarské prokuratuře přímo zpochybňovali vyčíslenou škodu, kterou mělo Česko utrpět při privatizaci MUS. Podle švýcarské obžaloby má jít o 3,4 miliardy korun.

Zároveň Švýcary údajně neupozornili, že se kvůli případné škodě musí obrátit na ministerstvo financí, ačkoliv k takovému závěru dospěli už loni.

Dva měsíce vyčkávání

Foto: Jan Lipold

Rampulův tým měl podle současného vedení VSZ spolupráci se Švýcary navíc nepřiměřeně protahovat. Podle auditu trvalo až dva měsíce, než VSZ předalo žádost o právní pomoc policii. Typově šlo o žádosti o bankovní informace společností, jichž se dotýkají finanční toky, které zjistili Švýcaři.

České úřady žádosti o připojení ke švýcarskému soudu ignorovaly téměř rok.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací.

Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána".

Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

 

Právě se děje

Další zprávy