Komise: Bývalý šéf HateFree Křístek neporušil etický kodex v kauze zakázky pro "spřízněnou" firmu

Michal Polák Veronika Neprašová Michal Polák, Veronika Neprašová
21. 2. 2017 20:00
Etická komise Úřadu vlády rozhodla, že vedoucí projektu Hate Free Culture Nikola Křístek se nedopustil žádného jednání v rozporu s etickým kodexem, když jeho společnost AISIS získala pětimilionovou zakázku. Křístek nařčení z protekce odmítal, v době, kdy společnost tendr získala, v ní působil jako lektor programu prevence dětské obezity, což s předmětem tendru nijak nesouviselo.
Kampaň HateFree
Kampaň HateFree | Foto: HateFree Culture

Praha - Bývalý vedoucí projektu Hate Free Culture Nikola Křístek podle etické komise Úřadu vlády nejednal v rozporu s Etickým kodexem zaměstnanců úřadů vlády. Informoval o tom server Romea.cz. Šlo o pětimilionovou zakázku, kterou získala společnost AISIS, v níž Křístek pracoval.

K rozhodnutí se v úterý vyjádřil ministr pro lidská práva Jan Chvojka. " Dnes jsem se seznámil se závěrem etické komise, podle které pan Křístek nepostupoval v rozporu s etickým kodexem Úřadu vlády. V tomto ohledu se mediální obavy nepotvrdily. Z odůvodnění vyplývá, že se média nemýlila ohledně pracovněprávního vztahu pana Křístka se spolkem, který získal veřejnou zakázku na realizaci části kampaně pro Úřad vlády. To byl důvod, proč jsem vedoucí Úřadu vlády požádal o prověření této věci. Jsem přesvědčen, že posouzení etické komise byl správný krok, který umožnil celou záležitost jednoznačně a definitivně vyjasnit," řekl Aktuálně.cz.

Sám Křístek jakákoli nařčení z protekce v minulosti odmítl. "V době podpisu smluv jsem působil v AISIS jako lektor programu prevence dětské obezity, který nijak nesouvisí s předmětem tendru. Do rozhodování, zda AISIS zakázku získá, jsem nezasahoval," reagoval Křístek na dotaz Aktuálně.cz s tím, že soutěž vypsal Úřad vlády ještě před jeho nástupem do čela HateFree.

Projekt HateFree se snaží bojovat s předsudky ve společnosti a nenávistnými stereotypy. Ze tří čtvrtin ho financují zahraniční fondy Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Podle plánů má oficiálně skončit letos v dubnu, v praxi ale bude fungovat až do konce roku. "Je tam osmiměsíční lhůta, po kterou bude projekt takzvaně dobíhat a ve které nemůžeme žádat o další peníze ze zahraničí," vysvětluje Chvojka. O dalším osudu značky a programu HateFree ale ještě nerozhodl. 

Mezi hlavní přínosy projektu HateFree patří vyvracení lživých zpráv na internetu, takzvaných hoaxů. Na pravou míru jich za dva roky působení uvedlo přes stovku. Většinou se jednalo o zprávy, které nelichotivě líčí migranty a muslimy. Součástí programu byl také boj s nesnášenlivostí vůči lidem s odlišnou barvou pleti nebo sexuální orientací.

 

Právě se děje

Další zprávy