Bývalý ředitel pražské kriminálky stanul před soudem

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 2. 2009 16:56
Zdeněk Pichlík se podle obžaloby snažil ovlivňovat vyšetřování několika kauz
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek.
Soudce Cepl se za talár neschoval. Naopak. Využil žaloby špiček české justice k maximálnímu objasnění kauzy Čunek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Býval třetím mužem pražské policie, dnes si ale velitel pražské kriminálky Zdeněk Pichlík vyslechl u soudu žalobu, podle níž se čtyřikrát snažil ovlivnit vyšetřování konkrétních případů a dokonce i práci soudů.

Podle obžaloby se tak ve stádiu pokus nebo přípravy dopustil trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a zasahování do nezávislosti soudů.

Protože se podle žalobkyně chystal ovlivnit vážné kauzy, hrozí mu mnohaletý trest vězení. "Může to být až dvanáct let," přiblížila státní zástupkyně Vlasta Mazánková.

Sám Pichlík reagoval na přednesenou obžalobu velmi ostře. Na začátku výslechu ji označil za nesmysl a podivil se, že taková "slátanina" může na pražském vrchním státním zastupitelství vzniknout. Soudkyně ho musela napomenout, ať se podobných útoků zdrží.

Za co přesně stojí Zdeněk Pichlík před soudem? Ve spolupráci s policistou Petrem Šímou se údajně angažovali například v případu podnikatele Miloše Jakubíčka. Jeho prohřešky se na nátlak policistů vůbec neměly dostat před soud.

Ovlivnění žalobkyně? To jsem řekl jen tak

Mezi obžalovanými skončil i samotný Jakubíček, protože bývalého kriminalistu k činu údajně naváděl. Jako důkazy proti Pichlíkovi poslouží záznamy odposlechů jeho telefonu.

Z pondělního jednání vyplynulo, že v nich například slibuje, že Jakubíčkovu kauzu probere se státní zástupkyní Ludmilou Rolfesovou. Pichlík ale tvrdí, že výrok nemyslel vážně. "To jsem řekl, abych se ho zbavil," uvedl.

Pichlík se přátelil i se soudcem, který dostal případ na starosti.Ten jakékoliv ovlivnění své práce ze strany Pichlíka popřel.

Policista Šíma, který figuruje ve třech ze čtyř podezřelých případů, se začátku soudního sporu nedožil. Zemřel při lékařském zákroku v nemocnici. Stejně tak chybí u soudu i další údajný Pichlíkův komplic - Petr Kříž. Ten před časem zmizel a soud je proti němu veden jako proti uprchlému.

V Křížově případu se Pichlík podle obžaloby snažil dokonce ovlivnit celý trestní senát Vrchního soudu v Praze. Kříže vyšetřovali přímo Pichlíkovi lidé a Pichlík u soudu potvrdil, že s Křížem průběh vyšetřování téměř denně probíral.

Co za to Pichlík měl? Obžaloba neví

Pichlík při výpovědi několikrát upozornil, že neměl motiv, proč by na objednávku Šímy nebo jiných lidí dělal cokoli nezákonného.

Obžaloba neví, co mohl Pichlík z takového jednání vytěžit. "Nepodařilo se prokázat, že by pan Pichlík měl z činnosti, která je popsána v obžalobě, měl nějaký prospěch. Prospěch ovšem nemusí být jenom majetkový," reagovala na dotaz Aktuálně.cz státní zástupkyně Vlasta Zvelebilová.

"Stíhat protizákonně šest lidí? To bych neudělal ani pro vlastního bratra, natož pro Šímu," prohlásil Pichlík u soudu. Komentoval tak obvinění, že měl na "objednávku" zahraniční firmy stíhat šest lidí, se kterými zmíněná společnost obchodovala.

Celý případ upoutal pozornost veřejnosti i proto, že nedlouho po Pichlíkově zatčení byl nalezen mrtev jeho přímý nadřízený Zdeněk Janíček. Pravděpodobně spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy