Olbramovice - Pokud za Prahou začnete probírat kauzy Andreje Babiše a každé věnujete pět minut, přijdou na přetřes korunové dluhopisy, zlikvidované firmy, obviňování veřejnoprávních médií z korupce bez důkazu, oplétačky s StB, přitakání novináři slibujícímu špínu na politickou konkurenci a také dotace na Čapí hnízdo, skončíte zhruba v době, kdy právě kolem Čapího hnízda projedete.
Babiš zdatně plave v záplavě, která by dříve každého českého politika potopila. Tři týdny před volbami vévodí ANO volebním modelům bezmála s třiceti procenty, tedy dvojnásobkem toho, co má nejbližší soupeř.
Možná ještě výraznější vítězství lze čekat v Olbramovicích, obci ležící na dohled od Čapího hnízda. Už při minulých sněmovních volbách tu Babiš se 30 procenty bez problémů zvítězil. V loňských krajských volbách už měl 37 procent hlasů.
Lidé vidí nablýskanou farmu. Dříve tam byla ruina a krysy
Rozhodně to není tím, že by Čapí hnízdo bylo rozhodujícím zdrojem zaměstnání. "Pracuje tam několik desítek lidí, místních je tam pár," vypráví ve své kanceláři starosta Olbramovic Ivan Novák.
"Ale lidi vidí, že tam něco stojí, že to místo je opravené. Dřív tam léta byla ruina, kočky, krysy," vzpomíná na objekt bývalého statku a lihovaru, jehož předchozí stav si jako starousedlík dobře pamatuje.
To, že policie Babiše podezírá z podvodného získání padesátimilionové dotace, už v krajině vidět není - na rozdíl od nablýskaného areálu.
Nejde jen o samotnou existenci luxusní farmy s noclehem za pět tisíc. Jednou vezme Babiš na Čapí hnízdo děti z olbramovické školky, jindy dá statisícový dar na povodněmi poničenou hasičskou zbrojnici v nedalekých Tomicích. Mladých rodin zde přibývá a dobrovolným hasičem je tady každý šestý, i starosta Novák.
V rozdávání dárků se ostatní politici Babišovi, podle Forbesu druhému nejbohatšímu Čechovi s majetkem v hodnotě 70 miliard korun, vyrovnat nedokážou.
"Babišovi ale mohli prospět i oponenti," zamýšlí se Novák ve své pracovně s leteckými snímky Olbramovic i portrétem prezidenta Zemana. "Když měl na Čapím hnízdě svatbu, plánovali sem najet technaři, aby mu to narušili. A místní se technopárty logicky báli, což je postavilo spíš na stranu Babiše," vypráví starosta.
Akce technařů se tu nakonec nekonala, potřebnou cestou v Olbramovicích by stejně nemohli projet. Co čert nechtěl, zrovna ten den se tam totiž porouchal bagr.
Větší problém než Babiš? Silnice na Budějovice
V Olbramovicích prakticky neexistuje volební kampaň, zastupitelstvo si totiž odhlasovalo, že plakátovací plochy politikům nedá. Jedinou volební inzercí je nepřehlédnutelný billboard s lídrem lidovců Pavlem Bělobrádkem umístěný na soukromém pozemku. Poutač vidí všichni řidiči jedoucí na jih, při cestě zpátky je z druhé strany téže konstrukce láká Vica Kerekes na detektivku.
Dobré dopravní spojení je pro Olbramovice požehnáním i prokletím. Koncem 19. století tu zastavil první parní vlak. Nádraží, původně postavené kvůli obavám z požárů v uctivé vzdálenosti od původní vesnice, je nyní součástí obce. Hlavně ale jejím středem vede nejdůležitější silniční tah jihu republiky.
Je to znát, ve čtyři odpoledne tu v obou směrech napočítám 133 aut za pět minut a denně jich tu prý projede 25 tisíc. Přes silnici přitom musí chodit i děti ze zdejší základní školy, jídelna je ve školce naproti. Kdyby tu někdo postavil 30 let slibovaný obchvat, volby by určitě vyhrál.
Ransdorfa oddělali a pan Babiš nic neudělal. Nejste vy kontrola?
Příslib, že se s obchvatem "příští jaro začne", je evergreenem, ale paní, která u silnice prodává ovoce, zeleninu, proutěné košíky a létající draky, se o něj zajímá. Jde jí o zákazníky. "Já volím ODS, protože jsem zvyklá se o sebe starat sama," tvrdí, ale zní to přesvědčivě, ne jako z plakátu.
Pro miliardáře z Čapího hnízda vlídné slovo nemá a to nevlídné se napsat nedá. Mimo to si je jistá, že komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa v lednu 2016 "někdo oddělal".
Oázou, kam hluk silnice nedoléhá, je krbem útulně vyhřátý podnik stejného jména kousek vedle. Tady na politiku došlo téměř samozřejmě: "Nejvíc se bojím, že Zeman bude znova prezident a Babiš premiér," zazní v jednu chvíli v debatě dvou čtyřicátníků u vedlejšího stolu.
Je to ale spíš výjimka. I když olbramovičtí mívají nadprůměrnou volební účast, sami od sebe si jako debatní téma číslo jedna politiku nevybírají. A to ani štamgasti v lokálu vedle zrekonstruované sýpky, která je jakýmsi centrem společenského života obce - jak sýpka, která slouží pro výstavy a kulturní akce, tak zmíněná nálevna. V sýpce jsou nyní nádherné modely hradů a výstava připomínající válečný transport smrti. V nálevně se řeší zdražení piva na 25 korun.
"Já proti němu nic nemám, pan Babiš nic špatného neudělal," věří mladá tmavovláska Eva. Jmenuje se vlastně jinak, ale říkejme jí Eva, protože nevěděla, že ji budu citovat. Podezřívavých pohledů, obav "jestli nejsem nějaká kontrola" i dotazů "proč se ptáte", jsem tu za odpoledne pár vyslechl. Lidé jsou opatrní.
Jak večer plyne, v centru pozornosti návštěvníků podniku se ocitají automat se šipkami, mírně neurotický pes a jukebox propojený s obrazovkou, na které se střídají Argema, Čechomor a Vanessa Mae.
"Na Babiše se lidé ptají, jen když chtějí vědět, kde je to Čapí hnízdo. Nebo když platí a vracejí mi účtenku se slovy, ať ji dám Andreji Babišovi," směje se barmanka. Kauzy, kterými žije hlavní město, Facebook i mediální svět, jen pár desítek kilometrů od Prahy nikdo neřeší.
Je na tom ale něco zvláštního? V uplynulých dekádách se politici zrovna nepřetrhli se snahou podporovat vzdělání, díky kterému by lidé chápali, proč chodit k volbám a proč ukazatelem kvalit politika není velikost daru na novou hasičárnu. Pokud už otevřou noviny, tak občasné zpravodajství o malérech politiků lemují zprávy o ekonomice trhající rekordy. Proč by v takovém klimatu měl lídr vládní strany slábnout?
Večer se nachýlil, mám to za 66 korun. I tahle útrata je vlastně symbolem toho, že venkov je trochu jiný svět. Pro mě žádné překvapení, sám bydlím v malém městě.
Díky. A tu účtenku dejte panu Babišovi.