Praha - Dva bývalí manažeři společnosti Key Investments (KI) odmítli obžalobu v kauze podivného obchodování s cennými papíry, kde podle obžaloby přišlo 45 poškozených subjektů nejméně o 873 milionů korun. Bývalý předseda představenstva Daniel Brzkovský tvrdil, že firma neustála svůj obchodní model. Bývalá členka představenstva Alena Šťastná (dříve Štorkanová) se zase hájila tím, že smlouvy s poškozenými byly uzavřeny dříve, než se dostala do vedení firmy. Uvedli to v úterý při výpovědích u pražského městského soudu, který se případem zabývá druhým dnem. Výpovědi budou pokračovat i ve středu.
V kauze figuruje bývalý předseda představenstva KI Daniel Brzkovský, místopředsedkyně Klára Fenstererová a členka představenstva Alena Šťastná. Obžaloba Brzkovského viní z toho, že mezi roky 2004 a 2011 při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl prý přitom o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořili v podstatě jen zákazníci KI.
Poškození klienti Key Investments
257 milionů Praha 6
219 milionů Praha 10
161 milionů Hornická zdravotní poj.
44 milionů Sokolovská uhelná
34 milionů Město Sokolov
11 milionů Lázně Bohdaneč
31 milionů František Stach
14,5 milionu Juraj Király
7,9 milionu manželé Steinerovi
6,3 milionu Karel Kolář
Brzkovský uvedl, že v obžalobě zazněla řada závažných obvinění, která ale nejsou pravdivá. "Jsem hluboce přesvědčen, že situace taková vůbec nebyla," řekl na úvod výpovědi. Podle něj měli klienti KI všechny potřebné informace o investičním procesu, včetně toho, o jak rizikové cenné papíry šlo. Klienti si také zvolili investiční strategii, jakou chtěli. Tvrdí, že KI neporušovala uzavřené smlouvy, a tak nemohl porušit zákon. "Nikdo nikomu nic nezamlčoval, nikdo nic nepřekrucoval, ani to nebylo možné," zdůraznil Brzkovský. Prohlásil také, že se firma nikdy nezavázala k tomu, že vyplatí všechny prostředky včetně výnosů. KI podle něj neustála obchodní model. "Na obchodní požadavky klientů nebyla schopna adekvátně reagovat," řekl Brzkovský.
Šťastná s Fenstererovou podle obžaloby ze svých funkcí nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily například povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.
Šťastná se stala členem představenstva firmy a investičního výboru v roce 2007. Ve funkci působila do roku 2011, kdy KI ukončila činnost obchodníka s cennými papíry. "Necítím se vinna ze spáchání jakékoliv trestné činnosti, která je mi kladena za vinu," uvedla dnes Šťastná. Dodala, že většina skutků se stala před jejím nástupem do firmy nebo do jejího vedení. Uvedla také, že se nemohla angažovat v obchodech firmy, protože jí to zakazovala vnitřní směrnice. "Nemohla jsem řešit obchody, investování," řekla soudu Šťastná.
Mezi poškozenými je 45 subjektů, do nichž patří 36 fyzických osob, čtyři právnické osoby a pět měst. Mezi poškozená města patří Sokolov, Lázně Bohdaneč a Votice a městské části Praha 6 a Praha 10. "Poškozené neznám. Nejednala jsem s nimi, nepodepisovala jsem smlouvy," řekla Šťastná.
Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Dodnes se neví, kde peníze skončily. Média spekulují o tom, že KI údajně skrytě ovládal miliardář Petr Sisák, který je obviněn v jiné kauze související s konkurzem Via Chem Group, jejíž dluhopisy za peníze měst KI nakupovala.