Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již vyslechla veškeré členy ochranky prezidenta Václava Klause, kteří s ním byli při pátečním incidentu v Chrastavě na Liberecku.
Vypovídali také přítomní policisté a někteří svědci. Inspekce nyní žádá občany, aby se na ni obrátili s případnými dalšími informacemi.
Na Klause v pátek vystřelil z airsoftové pistole z bezprostřední blízkosti šestadvacetiletý Pavel Vondrouš. Prohlásil, že šlo o "zoufalý čin obyčejného člověka", kterým chtěl upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Později byl obviněn z výtržnictví.
Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, GIBS její postup nyní prověřuje. Hned den po incidentu odstoupil šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka.
"Vyzýváme občany, kteří mají jakékoli informace k jednání útočníka, členů ochranky či k jejich komunikaci, aby kontaktovali operační středisko inspekce," uvedla Sandorová. GIBS se totiž zabývá i možným únikem záznamu hovorů Klausových bodyguardů, který zveřejnila televize Nova. Podle dřívějšího vyjádření Sandorové však přepis komunikace nemusí být pravý.
Podívejte se: Internet se baví střelbou na Klause
Okolnosti případu vyšetřovala také pracovní skupina vedená náměstkem policejního prezidenta Tomášem Kuželem. Vydala doporučení, aby se při ostrých bezpečnostních situacích změnila taktika, aby ochranka do výcviku zařadila modelové situace, při kterých hrozí napadení hlídaného člověka a aby byly pokyny při přípravě na bezpečnostní opatření konkrétnější. Kužel také dostal za úkol zpracovat koncepci ochranných služeb u policie. S výsledky skupiny se seznámila vláda.
Náměstek již dříve uvedl, že odborný tým vidí selhání ochranky mimo jiné v tom, že bezprostředně nezajistila útočníka. Podle dnešního Práva pak zpráva pracovní skupiny uvádí také to, že bodyguardi pochybili, když prezidenta okamžitě po incidentu neodvedli do bezpečí. Členové ochranky byli prý také od sebe moc daleko.