Budou Češi dobývat vesmír? Bělobrádek chce zřídit národní kosmickou agenturu

ČTK ČTK
24. 3. 2016 8:42
Vicepremiér Pavel Bělobrádek chce, aby v ČR vznikla národní kosmická agentura, která by se stala důležitým partnerem pro Evropskou kosmickou agenturu i americkou NASA. Češi v tomto oboru mají výborné výsledky a podle Bělobrádka je třeba, aby se dál rozvíjely a přinášely zisky. Nyní vicepremiér zjišťuje, co by bylo třeba k vytvoření české národní kosmické agentury.
Bělobrádek chce, aby v Česku vznikla národní kosmonautická agentura. (Ilustrační foto)
Bělobrádek chce, aby v Česku vznikla národní kosmonautická agentura. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Miami/Orlando (Florida)  - Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce, aby v Česku vznikla národní kosmická agentura. Měla by se stát silným státním partnerem pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) i americkou NASA.

Český základní výzkum i firmy mají na mezinárodní úrovni výborné výsledky v tomto oboru, podle Bělobrádka je ale potřeba, aby se tyto aktivity více koncentrovaly a mohly mít větší přidanou hodnotu, řekl ve středu v noci SEČ po návštěvě Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) poblíž Orlanda na Floridě.

Kosmonautiku považuje Bělobrádek za jeden ze sektorů, který se dynamicky rozvíjí a přináší zisk. Jeho úřad nyní jedná s ministerstvem dopravy o tom, že by si převzal dopravní výzkum, pod který kosmonautika spadá.

"Hovoříme se zástupci byznysu i vědeckých institucí o tom, že by bylo potřeba udělat českou národní kosmickou agenturu," uvedl vicepremiér. Současná Česká kosmická kancelář funguje podle něj spíše na úrovni klastru.

Bělobrádek se v Kennedyho vesmírném středisku, jehož součástí je i odpalovací základna Cape Canaveral Air Force Station, setkal s ředitelem Space Florida Tonym Gannonem a prezidentem Frankem DiBellou.

Češi pomohli s mapováním Měsíce

Spolupráce mezi NASA a Českem má mnohaletou tradici, například mapování Měsíce českým astronomem Zdeňkem Kopalem umožnilo dobře vybrat místa pro první přistání člověka na Měsíci v rámci výprav Apollo. V současnosti je Česko zapojeno především do mezinárodních projektů ESA, které pak spolupracují i s americkou stranou.

Přímo v této americké národní instituci, která ročně hospodaří s deseti miliony dolarů, podle ředitele pro výzkum Space Florida Tonyho Gannova žádný Čech v současnosti nepracuje, z Evropanů jsou zde Dánové, Britové i Němci. "Vítáme ale jakýkoliv další výzkum z celého světa," poznamenal.

V Česku se věnuje i několik firem výrobě součástek pro kosmická zařízení, aktivní je i Astronomický ústav Akademie věd. Česko se podílí například na vývoji kosmického dalekohledu IXO - Mezinárodní rentgenové observatoře a zpracování měření sluneční kosmické sondy SOHO.

Vicepremiér je se zástupci průmyslu a akademiků od soboty na návštěvě Floridy, jednají zde o nových obchodních příležitostech i možnostech rozvoje další spolupráce ve výzkumu či výměny studentů vysokých škol.

Ve středu navštívil Bělobrádek také soukromou vysokou školu Jihovýchodní univerzita Nova, kde působí několik Čechů. Do České republiky se bude vracet ve čtvrtek v noci středoevropského času.

 

Právě se děje

Další zprávy