Ohromující, bezprecedentní. Odborníky z NASA šokovaly teploty, které naměřili letos v únoru

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2016 13:30
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil data z pravidelného měření globálních teplot. Výsledky odborníky šokovaly. Letošní únor byl nejteplejší za celou dobu, kdy probíhá měření. Tedy od roku 1880. Naměřené teploty přesahují o 1,35 stupně Celsia průměrné teploty z období 1951 - 1980. Na vině je kromě nebývale silného projevu El Niña také lidský faktor, což vyvolává obavy z pokračujícího globálního oteplování.
Ledovce na severním pólu letošní zimu rekordně rychle tají.
Ledovce na severním pólu letošní zimu rekordně rychle tají. | Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

Washington - Letošní únor lámal teplotní rekordy. Byl celosvětově nejteplejším od roku 1880, kam sahají záznamy o průměrných naměřených teplotách.

Vyplývá to z dat zveřejněných Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA). Podle expertů vyvolávají obavy z globálního oteplování.

Povrchové teploty po celém světě byly tento měsíc o 1,35 stupně Celsia vyšší, než je průměrná únorová teplota v období mezi lety 1951 - 1980. Nebývale teplý ale byl už i leden.

"Jsme teď v jakémsi stavu klimatické nouze," komentuje situaci Stefan Rahmstorf z Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů. "Je to opravdu docela ohromující, … je to naprosto bezprecedentní," cituje ho britský The Guardian.

Jak list upozorňuje, únor ale nebyl celosvětově nejteplejším měsícem v historii. Globálně totiž teploty dokážou vystoupat nejvíce během léta na severní polokouli.

Navíc je také třeba vzít v úvahu dopady klimatického jevu El Niño v Tichém oceánu, který byl letos neobvykle silný.

Rekordní teploty držel doposud únor roku 1998. V té době byl El Niño minimálně takový jako ten letošní. Přesto jsou letošní teploty zhruba o půl stupně Celsia vyšší.

To podle odborníků dokazuje vliv lidské činnosti na klimatické změny.

Oteplování, které se teď děje, podle nich jen potvrzuje předešlé varovné analýzy. Nebývale vysoké teploty už mají své důsledky, a to zejména v Arktidě.

Letošní zimu ledovce na severním pólu rekordně tají.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy