NASA v březnu umožní olomouckým studentům radiový rozhovor s kosmonauty na ISS

Klára Galová
24. 2. 2016 13:29
Komunikaci s astronauty obývajícími vesmírnou stanici si vyzkoušejí studenti trojice olomouckých gymnázií. Díky projektu NASA budou mít na začátku března možnost zeptat se na otázky týkající se života ve vesmíru či výsledků aktuálních výzkumů. Unikátní vzdělávací program po čtyřech a půl letech spěje ke konci a navazuje na americké či britské zkušenosti.
Mezinárodní vesmírna stanice ISS
Mezinárodní vesmírna stanice ISS | Foto: SpaceX

Olomouc – O rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) se na začátku března pokusí vybraní středoškoláci z Olomouce. Devět studentů ze Slovanského gymnázia, Gymnázia Čajkovského a Gymnázia Olomouc-Hejčín bude mít možnost během asi desetiminutového spojení posádce položit dohromady osmnáct otázek. Jedná se o zcela první kontakt podobného druhu provedený z Česka.

"My i studenti jsme nadšení z možnosti přímé komunikace s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Pro všechny, kteří se zajímají o kosmický výzkum a nové technologie, jde o životní zkušenost," okomentoval projekt Rudolf Bláha, předseda Hanáckého radioklubu OK2KYJ, který pomáhá s realizací.

Fakta o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)

Říjnové fotky NASA

Mezinárodní vesmírná stanice se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu.

První stálá posádka vkročila na ISS o dva roky později 2. listopadu 2000, trvale obydlená je tedy již 15 let.

Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko. Dosud stanici navštívilo přes 200 osob z 15 zemí, nejvíce z návštěvníků ISS byli Američané 141, druzí v pořadí jsou Rusové, kterých bylo 44.

Po konci amerického programu raketoplánů v roce 2011 vynášejí návštěvníky ISS do kosmu jen ruské rakety Sojuz. Dopravu nákladu obstarávají ruský Progress, komerční loď Dragon a japonské HTV.

Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 350 kilometrů, Zemi oběhne za přibližně 92 minut rychlostí zhruba 27 744 kilometrů za hodinu.

Hodnota ISS je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), váží asi 420 000 kilogramů, je široká 109 metrů a dlouhá 73 metrů. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024.

Zdroj: ČTK

Po čtyřech a půl letech příprav spěje unikátní projekt organizovaný americkou agenturou NASA k završení. Cílem vzdělávacího programu je seznámit studenty s prostředím, ve kterém žijí a pracují astronauti na oběžné dráze, a celkově popularizovat astronomii. Spojení s ISS bylo v minulosti možné pouze ze Spojených států.

Konkrétní datum zatím není známé, ale jeden z možných termínů je 7. březen. Při výběru data vhodného pro spojení je nutné zohlednit korekce dráhy ISS.

Součástí příprav na spojení byl i cvičný kontakt studentů s radisty. Ten se však uskutečnil pouze na území Česka a měl gymnazisty seznámit s obsluhou komunikačních zařízení.

Hlavně originální otázky

Trénovali také pokládání otázek, zejména s ohledem na organizaci času. Ptát se budou jak na život astronautů na stanici, tak i na jejich výzkumy. "Vycházeli jsme z toho, že existují otázky z předchozích kontaktů, takže se studenti snažili vymyslet něco originálního," řekla Aktuálně.cz Eva Farmačková z Gymnázia Čajkovského. Angličtinářka pomáhá i s překladem, protože celá komunikace je v angličtině.

Studenti ve věku od sedmnácti do devatenácti let během příprav na radiové spojení absolvovali hodiny fyziky se zaměřením na kosmický výzkum a astronomii.

"Z osobní zkušenosti vím, že projekt zejména u mladších studentů vzbuzuje zvědavost. Cílem NASA je dostat kosmonautiku do povědomí studentů. Osvěta funguje ale i u dospělých, kteří kvůli akci například sledují na stránkách trajektorii stanice," okomentovala přínos akce Farmačková.

Tři olomoucká gymnázia v projektu technicky podporuje Hanácký radioklub OK2KYJ a ONYX engineering. Do projektu zaštítěného Magistrátem města Olomouce se zapojil také studentský spolek UP Crowd z Univerzity Palackého. S koordinací pomáhá mezinárodní dobrovolnická radioamatérská organizace ARISS.

ISS je v současnosti jediná trvale obydlená vesmírná stanice. Pravidelně obíhá Zemi s periodou asi 92 minut. Poprvé se posádka nalodila 2. listopadu 2000, ale první část objektu, modul Zarja, krouží po oběžné dráze už od 20. listopadu 1998.

Je to ohromně týmová práce, pocit kolektivního vítězství u přistání rakety Falcon 9 byl obrovský, říká David Pavlík ze společnosti SpaceX. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy