"Předpokládám, že Slovensko nestojí a nepadá na jednom člověku a že si slovenští občané vyberou nástupce, se kterým budou vztahy mezi našimi zeměmi pokračovat na té úrovni jako dosud," řekl Pavel.
Hlavy státu debatovaly na festivalu Meeting Brno, v zahradách vil Tugendhat a Löw-Beer jim naslouchalo asi 1500 lidí. Rozhodnutí Čaputové neobhajovat mandát bylo prvním tématem debaty. Prezidentka řekla, že šlo nejspíš o její vůbec nejtěžší rozhodování, snažila se prý zodpovědně zvážit svoje síly pro případnou obhajobu a následný pětiletý výkon funkce.
"Nevybírala jsem si v životě vždy ty nejlehčí chodníčky. Ale přesto jsem dospěla k tomuto rozhodnutí," uvedla.
Poukázala na únavu z náročného funkčního období s vnějšími i vnitřními krizemi. Na Slovensku se rychle střídaly vlády, řádila pandemie koronaviru, loni pak přišla válka na Ukrajině, což je východní soused Slovenska. Mluvila také o vlivu sociálních sítí a ohledech na své nejbližší. Důvody ale nechtěla příliš konkretizovat. "Doufám, že toto moje rozhodnutí bude přijaté s důvěrou, i když nemůžu a nechci být konkrétní," řekla Čaputová.
Mandát chce slovenská prezidentka dokončit naplno. Nadále se bude soustředit například na tematiku klimatické krize, spravedlnosti nebo sociálně vyloučených skupin. "Dlouhým, konzistentním tlakem se občas systémová změna podaří," řekla Čaputová. Slovenskou společnost vnímá jako fragmentovanou, usiluje o spojování, dialog a lepší komunikaci. "Komunikace je nesmírně podceňovaná - anebo jsou podceňovaní voliči. Pro mě je velmi důležité, jakým způsobem promlouvám k lidem," uvedla prezidentka.
Největší potenciál Slovenska vidí Čaputová v tvůrčích a inovativních lidech, kteří ale často odcházejí do zahraničí a ne vždy se vrací domů. Na Česku je podle prezidentky inspirující vyšší sebedůvěra, přítomná třeba i v "krásně sebevědomém" hesle "zlaté české ručičky". Pavlovi naopak připadají Slováci často více hrdí na svůj stát a původ, než jsou Češi, u kterých by někdy rád viděl více optimismu.
Pavel a Čaputová letos společně vyrazili na Ukrajinu, šlo o gesto podpory a sounáležitosti. Ukrajina je podle Pavla suverénní zemí s demokraticky zvolenou vládou a prezidentem, která byla agresivně napadena svým sousedem, tedy Ruskem. "Jestli chceme žít ve světě, ve kterém platí pravidla, kde se budeme cítit bezpečně, musíme se zasadit o to, že ta pravidla budou platit i pro ty, kterých se to týká teď," řekl Pavel.